• Головна
  • Новий антикорупційний закон увібрав досвід західноєвропейських держав
10:00, 8 серпня 2011 р.

Новий антикорупційний закон увібрав досвід західноєвропейських держав

У жовтні минулого року авторитетна група Transparency International склала рейтинг 178 країн за рівнем корупції. Україна зайняла 134-те місце у ньому. Наша країна набрала 2,4 бали з 10 можливих. На думку групи, будь-який результат нижче 3 балів є "ганьбою для націй", що змушена жити в тотально корумпованій державі.
Враховуючи той факт, що наша держава півроку жила без антикорупційного закону: 1 січня старий втратив свою силу, а новий ще не набрав чинності, новий закон був очікуваним. Тим паче, що він є вимогою і української, і європейської спільноти.
Отже, з 1 липня 2011 року Закон України "Про засади запобігання і протидії корупції" набув чинності, крім статей 11 та 12, які набирають чинності з 1 січня 2012 року.
Усі експерти з правових питань, науковці, які брали активну участь у розробці положень нового антикорупційного закону вважають його значно кращим за попередні редакції, він відповідає найбільш високим європейським стандартам антикорупційної політики на 100%. Але для того, щоб закон працював і відповідно виконувався, потрібно дві умови: культурно-національні соціальні традиції, тобто, суспільство повинно бути готове виконувати Закон, і друга умова: правоохоронна система повинна бути готова слідкувати за його виконанням.
І поки прийнятий закон лише набирає робочих обертів, його активно вивчають, адже новий антикорупційний закон передбачає покарання навіть за невинний подарунок. За новим законом, порушенням є використання службового становища у власних цілях, сумісництво на декількох посадах, неповідомлення про конфлікт інтересів, використання інформації державного значення задля власного збагачення, невжиття заходів протидії корупції і, власне, отримання та дача хабаря.
Саме про дотримання антикорупційного закону працівниками державної податкової служби Житомирської області під час виконання ними службових обов’язків та про стан боротьби з корупцією в податкових органах доповідав під час розширеного засідання колегії ДПА в області Юрій Козловець, заступник начальника відділу внутрішньої безпеки при ДПА у Житомирській області.
Протягом 7-ми місяців 2011 року відділом внутрішньої безпеки при ДПА у Житомирській області УВБ ДПА України здійснено 337 профілактичних заходів, у т.ч. винесено 8 офіційних застережень щодо недопущення працівниками органів державної податкової служби протиправної поведінки. Підрозділом проведено 79 службових перевірок, за результатами яких на ім’я керівників податкових органів області внесено 20 подань для вжиття заходів реагування по усуненню виявлених у ході перевірок недоліків, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 15 осіб.
Крім того, за матеріалами відділу внутрішньої безпеки відносно працівників податкової служби області складено 4 адміністративних протоколи щодо порушення вимог Закону України “Про боротьбу з корупцією”. За результатами судового розгляду 4 особи визнано винними та притягнуто до адміністративної відповідальності.
До органів прокуратури у порядку ст. 97 КПК України направлено 10 матеріалів службових перевірок.
У поточному році прокуратурою порушено 7 кримінальних справ щодо фактів вчинення податківцями службових злочинів.
Юрій Козловець зазначив, що відповідно до вимог нового антикорупційного закону, який визначає основні засади запобігання і протидії корупції в публічній і приватній сферах суспільних відносин, відшкодування завданої внаслідок вчинення корупційних правопорушень збитків, шкоди, поновлення порушених прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав чи інтересів юридичних осіб та інтересів держави, усім українським хабарникам буде непереливки: вони каратимуться не тільки великими штрафами, максимальний з яких – до 9000 гривень, але й позбавленням або обмеженням волі на строк до чотирьох років.
За словами заступника начальника відділу внутрішньої безпеки при ДПА у Житомирській області, антикорупційний закон позитивно вплине на економічний клімат України та дозволить більш ефективно боротися з корупцією, а також регулюватиме цілий ряд питань, які потребують нагального вирішення. Наприклад, у законі цілий розділ присвячений конфлікту інтересів: чітко прописано, що відтепер високопосадовцям забороняється брати на роботу своїх родичів. Також у ньому мова йде про категоричну заборону отримання від підлеглих подарунків, що перевищують 50% від суми прожиткового мінімуму. Юрій Козловець додав, що важливим також є розділ, що регулює роль громадськості у боротьбі з корупцією, саме з цією метою в податкових органах діє єдиний для всієї України телефонний номером інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби України 0-800-501-007 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів), за яким громадяни можуть повідомити про зловживання, корупційні діяння та інші неправомірні дії з боку працівників органів ДПС.


За матеріалами відділу внутрішньої безпеки
при ДПА у Житомирській області
УВБ ДПА України

Новий антикорупційний закон увібрав досвід західноєвропейських держав, фото-1
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...