• Головна
  • На Житомирщині зафіксовано 2 випадки ботулізму
Медики застерігають
15:29, 24 лютого 2015 р.

На Житомирщині зафіксовано 2 випадки ботулізму

Медики застерігають

З початку року в області зафіксовано 2 випадки захворювання на ботулізм. Перший випадок стався в Любарському районі. Там 50-річна місцева мешканка з ознаками сильного харчового отруєння звернулася до Любарської центральної районної лікарні, де їй було встановлено діагноз: ботулізм. Жінку одразу направили на лікування до обласної клінічної лікарні ім.О.Ф.Гербачевського, де вона пройшла курс лікування у відділенні інтенсивної терапії.

Про це повідомили в прес-центрі ДОЗ. За словами завідувача відділення інтенсивної терапії Костянтина Вишинського, дане захворювання у пацієнтки було спричинене вживанням домашньої консервації, яка, вочевидь, була виготовлена й зберігалася з порушенням санітарних норм та терміну щодо її вживання.

-Цій пацієнтці, - зазначив Костянтин Вишинський, - просто пощастило, що вона звернулася до лікарів своєчасно, адже ботулізм може призвести й до летальних випадків. Ботулізм — паралітична хвороба, спричинювана  токсином ботуліном, який блокує нервову функцію і призводить до дихального і скелетно-м’язового паралічу, вражає мозок.

Набагато складнішою є ситуація з 66-річним жителем Володарська-Волинського, який ще 16 лютого отруївся саморобними рибними консервами. Через дві доби він звернувся до Володарсько-Волинської ЦРЛ зі скаргами гастроентерологічного характеру. Після обстеження лікарі діагностували у хворого ботулізм. З 19 лютого він перебуває на лікуванні у відділенні інтенсивної терапії обласної клінічної лікарні ім.О.Ф.Гербачевського. Натомість у хворого спостерігаються явища загальної інтоксикації, порушення функції дихання та системи кровообігу.

Обласним медичним центром здоров’я та спортивної медицини розроблено пам’ятку про те, що продукти необхідно вірно зберігати.

Що потрібно знати про ботулізм

Ботулізм – це гостре інфекційне захворювання, що виникає в результаті вживання харчових продуктів, які містять отруйні речовини (токсин), що виробляють бактерії ботулізму.

Цей токсин є одним з найсильніших з усіх відомих отрут.

Збудником цього захворювання є так звана паличка ботулізму, яка виробляє токсин в умовах недостатньої кількості кисню. Захворювання розвивається при вживанні заражених харчових продуктів рослинного і тваринного походження, які зберігалися в умовах дефіциту кисню та були приготовані без необхідної (достатньої) термічної обробки.

Найбільшу небезпеку становлять консерви та продукти, призначені для тривалого зберігання (гриби, маринади, ковбаси, копчені та засолені продукти) і приготовлені в домашніх умовах, при яких неможливо створити температурний режим, необхідний для загибелі спор збудника цієї хвороби. Самостійно відрізнити заражені продукти від доброякісних можна тільки по здуттю банок, пов’язаному з накопиченням газоподібних продуктів життєдіяльності паличок ботулізму. При цьому смак, запах і вигляд продукту не змінюються.

Сприйнятливість людини до цієї хвороби висока.

Відомі випадки зі смертельним наслідком захворювання, обумовленим вживанням у їжу навіть не самого продукту, що містить токсин, а тільки користування не вимитою після наколювання «небезпечного» продукту вилкою в процесі вживання незараженої їжі.

Люди, які хворіють на ботулізм, самі не є заразними.

Інкубаційний період захворювання триває від кількох годин до доби (рідше – до 2-3 днів). Його тривалість залежить від кількості ботулотоксину, що потрапив в організм хворого.

Зазвичай захворювання починається раптово. У людини порушується зір, виникає м’язова слабкість і з’являється сухість у роті. Турбує затуманеність зору, роздвоєння предметів, «сітка» перед очима, мерехтіння в очах. Відчувається наявність чужорідного тіла в глотці, першіння в горлі, утрудняється ковтання їжі. При тяжкому перебігу захворювання вживана всередину вода і рідка їжа можуть виливатися через ніс. У людини змінюються тембр і висота голосу. Дихання поверхневе, зіниці розширені, обличчя схоже на маску.

При появі вищеназваних симптомів хвороби, особливо після вживання консервованих продуктів, необхідно терміново викликати невідкладну медичну допомогу, тому що при цьому захворюванні стан хворого може різко погіршитися в першу ж добу після зараження, що може призвести до його смерті. Якщо підозрілу їжу їли інші люди, слід з’ясувати, чи не з’явилися в них які-небудь ознаки хвороби.

Одужання хворих при цій хворобі, навіть якщо медичну допомогу викликати своєчасно (при появі перших ознак ботулізму) і невідкладно початому лікуванні, відбувається повільно. Деякі ознаки хвороби можуть зберігатися протягом кількох місяців.

Профілактика ботулізму спрямована на те, щоб забезпечити захист харчових продуктів від можливого забруднення спорами ботулізму. Для цього слід ретельно очищати і промивати проточною водою продукти.

Продукти харчування, призначені для консервації, не повинні контактувати з грунтом, пилом, немитими предметами.

Ніколи не слід купувати на стихійних ринках консерви домашнього приготування.

Необхідно викинути здуті консервні банки чи банки, з яких під тиском виходить їх вміст.

Суттєво знижує ризик захворювання на ботулізм прогрівання всіх видів консервів до 100° С протягом 30 хв.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Житомирщина #ботулізм #медики #застереження
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...