відкриття
11:46, 26 лютого 2015 р.
На Малинщині відкрився музейний комплекс Миколи Миклухо-Маклая
відкриття
25 лютого 2015 року в селі Гамарня, на території лісотехнічного коледжу відкрився четвертий в Україні музей М.М. Миклухо-Маклая - видатного українського вченого-натураліста, філософа, антрополога, етнографа, анатома, лікаря, лінгвіста, зоолога, біолога, географа, письменника та публіциста.
Олександр Іванович та Надія Петрівна Миклухо-Маклай долучилися до створення нового Музею Маклая в місті Малин Житомирської області в будівлі, яке належало його рідним.
Микола Миколайович Миклухо-Маклай бував у Малині, де жила його мати Катерина Семенівна Миклуха після переїзду з Санкт-Петербурга. У Малині в 1986 році встановлено перший в світі пам'ятник видатному вченому. Автор пам'ятника П.І.Степанков - виходець з села Горинь Малинського району. Одна з вулиць названа на честь Миклухо-Маклая, є парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва - його імені. Парк був під заступництвом матері Маклая до самої її смерті (1905 року). Тепер площа парку становить 31 гектар. Він прилягав до садиби Миклух, яку придбала родина. Український клімат був більш сприятливим для сестри Маклая - Ольги, яка хворіла на туберкульоз, тому родина вирішила переїхати в Малин.
У своїх листах до близьких Маклай радив підібрати відповідне місце саме в Україні, у рідному краї батька - Миколи Ілліча Миклухи, який мріяв повернутися з родиною в милі його серцю місця. І сім'я виконала заповіт батька. Майже п'ятдесят років рідні жили і плідно трудилися в околицях Малина та Києва, залишивши по собі добру пам'ять.
До цих пір стоїть будиночок у селі Слобідка, побудований Миклухо для однієї сім'ї, яка постраждала під час пожежі. Місцеві жителі там пам'ятають родину Миклух завдяки розповідям своїх близьких, що передається з покоління в покоління.
Допомагала мати Маклая також і з будівництвом школи в Малині. Надгробок на її могилі в радянські часи втратив кам'яний хрест, але тепер вдячні жителі міста дбають про могилу і про парк, який був під опікою Катерини Семенівни і її молодшого сина Михайла. Михайло Миколайович Миклухо-Маклай надав будівельні матеріали для спорудження Малинської пожежної частини, за що отримав звання почесного члена пожежної частини, яка досі стоїть на сторожі міста.
Протягом 1886 - 1887 років Микола Миколайович Миклухо-Маклай не раз приїжджав в Малин до матері. Там вчений працював над новими публікаціями, систематизував архіви. Висаджував у парку екзотичні рослини, які привозив з далеких подорожей. Милувався чудовими краєвидами, цікавився походженням, історією, життям і побутом місцевих жителів.
У вересні 2011 року в Малині відбулася Міжнародна науково-краєзнавча конференція, присвячена 165-річчю з дня народження вченого-енциклопедиста Н.Н.Міклухо-Маклая. Тоді ж був виданий науковий збірник «Велика Волинь» (Велика Волинь) випуск 46, куди увійшли двадцять вісім статей про вченого та його рідних. Статті були направлені в оргкомітет конференції від дослідників з різних куточків України та Росії.
На будинку, який належав родині Маклая в селі Гамарня, недалеко від Малина, встановлена пам'ятна дошка. Тепер у цьому будинку знаходиться головний корпус Малинського лісотехнічного коледжу. А також розташовується Історико-краєзнавчий музей з експозицією, присвяченою вченому і його рідним.
Олександр Іванович Миклухо-Маклай відразу ж відвіз в Малин свого давнього друга - художника Бориса Степановича Дєдова. І той почав створювати вже четвертий Музей Н.Н.Міклухо-Маклая! Так як заслужений діяч мистецтв Борис Степанович - автор попередніх трьох Музеїв Маклая, оскільки 17 липня 2014 відбулося урочисте відкриття третього Музею - Історико-культурного центру «Вітрила Маклая» (Вітрила Маклая) у місті Батурині, йдеться на офіційному сайті Музею вченого, мандрівника Миколи Миколайовича Миклухо-Маклая.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:50
11 жовтня
16:30
11 жовтня
11:14
11 жовтня
Оголошення
14:20, 9 жовтня
18:46, Вчора
13
16:25, 2 жовтня
1
live comments feed...