• Головна
  • Житомирським студентам прочитав лекцію всесвітньовідомий український астроном Клим Чурюмов
фото
12:30, 19 березня 2015 р.

Житомирським студентам прочитав лекцію всесвітньовідомий український астроном Клим Чурюмов

фото

18 березнявсесвітньовідомий український астроном, доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент НАНУ, першовідкривач кометиЧурюмова-Герасименко, директор Київського планетарію Клим Чурюмовпрочитав лекціюстудентам фізико-математичного факультетуЖДУ імені Івана Франка.На зустріч зі студентами І-VIкурсів легендарного астронома запросили викладачі кафедри фізики.

Темою лекції була «Космічна місія «Розетта» – до ядра комети Чурюмова-Герасименко». Чурюмов наголосив, що повністю поділяє думку колег щодо значення місії «Розетта», яку можна порівняти з першим польотом людини в космос чи висадкою на Місяць.

«Вперше у 2004 році Європейське космічне агентство вирішило запустити апарат для вивчення комети. Спочатку вчені збирались відправити «Розетту» на комету Віртанена. Але старт відкладали, і небесне тіло змінило траєкторію. Заміною стала комета Чурюмова-Герасименко, оскільки її   траєкторія добре вивчена і можна було точно вирахувати момент наближення модуля. Для чого потрібно вивчати комети? Науковці знають, що це капсули часу. Тобто вони зберігають первинну речовину, з якої утворилися Сонце і планети. Але в планетах і на Сонці ця речовина змінилася дуже сильно, а в кометах вона залишилася в первісному стані. Ми будемо знати, з якої речовини виникало Сонце, наша Земля, якою вона була молодою. Зараз це буде уточнено. Це перше.

Друге. Звідки на Землі з’явилась вода? Геологи одне кажуть, гідрологи – інше. Але астрономи вважають, що комети занесли воду на Землю 3,4 мільярда років тому приблизно. Чому? Тому що кометне ядро складається на 70-80 % з криги. Коли Земля була гаряча, кометні ядра трильйонами падали на Землю, крига танула, впадини заповнилися водою.

Звідки органічна речовина потрапила? У кометах знайдений гліцин. Живі істоти не можуть жити без цієї амінокислоти. Зараз у кометах будуть шукати інші амінокислоти. Якщо будуть знайдені інші амінокислоти, то можна буде однозначно сказати, що життя виникло з тієї органіки, яка була занесена кометними ядрами», – пояснював студентам ЖДУ імені Івана Франка всесвітньовідомий український астроном Клим Чурюмов. За словами астронома, модуль «Філи» вже передав на Землю формули речовин, з яких складається комета. Наразі вчені займаються їх розшифровкою.

Також вчений розповів франківцям про сутність комети, легенди та історії різного періоду розвитку людства, пов’язані з кометами та їх впливом на свідомість людей.

Нагадаємо, що астрономи з Києва Клим Чурюмов і Світлана Герасименко у 1969 році відкрили небесне тіло. Його назвали на честь відкривачів – комета Чурюмова-Герасименко. Кожні шість з половиною років комета «підлітала» так, що її можна було спостерігати з Землі.

26 лютого 2004 року до небесного тіла Чурюмова-Герасименко з космодрому «Куру», що у Французькій Гвіані, стартував 3-тонний космічний апарат – дослідницький зонд «Розетта». За запрошенням Європейського космічного агентства Клим Чурюмов їздив «проводжати» «Розетту» на космодром. Назву місія отримала від знаменитого каменя, знайденого наполеонівськими солдатами поблизу єгипетського міста Розетта. Збережені на ньому написи на трьох мовах дозволили розшифрувати ієрогліфи. Вчені сподівалися, що місія «Розетта» дозволить, нарешті, розкрити таємницю походження Землі і життя на ній, бо тільки на кометах можна знайти ту первісну речовину, з якої 5000000000 років тому утворилася наша планета.

По дорозі до комети Чурюмова-Герасименко за десять років ракета обігнула Землю, потім облетіла Марс і, провівши вивчення червоної планети, використовуючи її гравітаційне поле, пішла далі. Відповідно до програми польоту, зонд наблизився до п'ятикілометрового ядра і направив до нього спускний модуль «Філи» з науковими приладами. Стиковка з ядром комети відбулася 12 листопада 2014 року. До цього дослідження Сонячної системи не проводилися. За посадкою модуля «Філи» на комету український астроном Клим Чурюмов спостерігав з офісу Європейського космічного агентства в місті Дармштадт (Німеччина).

В Інтернеті було оголошено конкурс на те, як назвати місце посадки модуля. Варіант «Київ» (де відкривачі жили, працювали і відкрили цю українську комету), запропонований Чурюмовим, «юзери» не підтримали. Більшість обрала назву острова у дельті Нілу – «Агілкія». На думку українського астронома Клима Чурюмова, це нікому не відомий острів і це нелогічно.

#Житомир #ЖДУ Франка #астроном #Клим Чурюмов #лекція
Оголошення
live comments feed...