Системні банки - криза розчищає шлях для найсильніших

Ситуація на банківському ринку повільно, але впевнено стабілізується. Паніка припинилася і населення почало повертати свої заощадження в банки. Головним фактором довіри зараз стає надійність, яку можуть забезпечити системні фінустанови.

Громадяни почали більше довіряти банкам і поступово припиняють забирати гроші з їхніх рахунків. У червні гривневі депозити у всіх платоспроможних банках зросли на 4%, а відтік з валютних вкладів становив менше 1%. «За гривневими вкладами приріст йде з квітня. За валютними ситуація не така оптимістична, але банки вже майже дійшли до тієї точки, коли вона стане стабільною. Орієнтовно приріст буде в перспективі одного-двох місяців », - коментує директор департаменту фінансової стабільності НБУ Віталій Ваврищук. З урахуванням того, наскільки складною була ситуація на банківському ринку починаючи з 2014 року, цей тренд виглядає дуже позитивним.

Причин початку стабілізації декілька. У першу чергу на фінансовий ринок впливає нехай і хитке, але все-таки перемир'я на Донбасі. Ситуація на валютному ринку також додає позитиву. Нехай Нацбанк і відмовився від політики фіксованого курсу, однак в останні кілька місяців він залишається відносно стабільним. Також припинилася паніка через підвищення цін, а фінансові регулятори прогнозують, що на кінець року рівень інфляції почне знижуватися. До переговорів із зовнішніми кредиторами підключився МВФ, сторони переговорів декларують присутність взаємовигідного компромісу, тому ситуація поступово поліпшується.

Довіра населення до банківської системи поступово відновлюється. Тому банки миттєво реагують на запити клієнтів і оперативно розробляють фінансові інструменти, які відповідають новим реаліям. Зокрема, зараз найбільшим попитом користуються гривневі вклади на короткий термін від 3 до 6 місяців. Саме такий термін громадяни вважають найменш ризиковим для своїх інвестицій, а розміщення грошей у банку дозволяє захистити кошти від знецінення. Також банки розробили абсолютно новий продукт - іменний депозитний сертифікат в іноземній валюті. Він дозволяє отримати всі кошти в повному обсязі саме у валюті розміщення за один візит в банк. Ці сертифікати підпадають під гарантію Фонду гарантування вкладів фізосіб.

Хто витримає випробування часом

З початку 2014 року в Україні збанкрутувало вже більше 50 банків. В Нацбанку визнають, що ця цифра не остаточна. Тому клієнтів постійно мучить питання - яким банкам можна довіряти? Мало хто на нього може відповісти однозначно. Однак Національний банк, який постійно досліджує фінансовий стан всіх учасників ринку, дає на нього чітку відповідь.

Станом на квітень 2015 року в переліку НБУ знаходиться п'ять системно важливі банків, які держава підтримуватиме в першу чергу: ПриватБанк, Ощадбанк, Укрексімбанк, Промінвестбанк, Сбербанк Росії. Так вважають і аналітики міжнародного рейтингового агентства Standard & Poor's. За прогнозами експертів, НБУ продовжить надавати підтримку ліквідності цим системно важливі банкам, які виконують регулятивні вимоги.

Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's відзначає, що рішення Нацбанку визначено цілим рядом критеріїв. Головними серед них є загальний розмір активів, їх зобов'язання перед підприємствами та громадянами, системні взаємозв'язки і обсяг кредитування найважливіших секторів економіки. Враховуючи, що ці фінансові установи виконують усі встановлені регулятором нормативи діяльності, вони є надійними і платоспроможними і тому отримають першочергове право на рефінансування від НБУ. Решті менш надійним банкам доведеться розраховувати виключно на себе і своїх акціонерів. Якщо ж їм не вдасться знайти кошти для збільшення своїх капіталів.

Системно важливі банки виконують покладені на них сподівання. Так, наприклад, в кінці квітня Промінвестбанк оголосив про намір збільшити статутний капітал на 9,2 млрд грн. Показник ліквідності на початок другого кварталу Н5 банку становив 141,4% при нормативі не менше 40% і середньому значенні цього нормативу по ринку 72,92%.

Що системно важливі банки можуть дати клієнтам

Всі банки, як і раніше, продовжують боротьбу за свого клієнта. Конкуренція за кошти громадян більш висока ніж до кризи. Тому зараз підвищуються стандарти обслуговування і якості сервісу.

ПриватБанк продовжує вдосконалювати функціонал і якість віддалених каналів обслуговування. Популярність банківських онлайн-сервісів в Україні зростає і цей напрямок стає все більш популярним.

Державний Ощадбанк модернізує мережу відділень і намагається перейти на європейські стандарти обслуговування клієнтів. Інший держбанк - Укрексімбанк, як і раніше, стабільно працює в своєму сегменті з підтримки експортно-орієнтованих підприємств. Можливо, цьому банку в даний період приходиться чи не найважче інших - він виступає гарантом за всіма зовнішніми зобов'язаннями України, але, тим не менш, цей фактор не впливає на якість його роботи.

Промінвестбанк, незважаючи на непростий період, продовжує відкривати відділення, запускає нові карткові продукти, помітно активізував свої партнерські програми і пропонує вигідні умови по депозитах. Найближчим часом банк обіцяє презентувати ряд продуктових новинок, орієнтованих на масового роздрібного клієнта, оскільки, не дивлячись на кризу, продовжує розвивати роздріб. Крім того, в червні агентство «Стандарт Рейтинг» присвоїло Промінвестбанку 4-е місце в рейтингу надійності депозитів.

У фінустанові відзначають, що головним принципом її роботи є чітке і своєчасне виконання взятих на себе зобов'язань перед клієнтами. Перший заступник голови правління Промінвестбанку В'ячеслав Юткін відзначає, що для стабільної роботи у банку є все необхідне: достатній запас фінансової міцності, постійна підтримка з боку акціонера і багаторічний досвід роботи в різних умовах.

У всі часи довіра була головною запорукою стабільності. Системні банки, як і весь ринок, переживає непрості часи. Але вже зараз є підстави вважати, що як б не розвивалися подальші події, ці банки будуть підтримувати клієнтів за будь-яких обставин.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

ЖКК
Розробник технології не зупиняється на досягнктому і вже планує виготовляти з опалого листя…посуд та картон. Перший пішов: у Житомирі на картонний комбінат запустив у виробництво першу партію паперу з падолисту. Саме так! Вам не почулося, шановні читачі. Папір на Житомирському картонному комбінаті спробували виготовити з опалого листя! Захоплюючий процес виробництва паперу з падолисту на власній Фейсбук-сторінці показав автор, котрий, власне, й розробив цю...
РОЗШУК
Правоохоронці встановлюють місце знаходження житомирянина Мельникова Олександра Васильовича, 20.01.1069 року народження, який 20 жовтня пішов з дому та досі не повернувся. За наявною інформацією, чоловік близько 12:00 повідомив рідним, що йде по гриби у лісовий масив поблизу с. Зарічан Житомирського району. З того часу про його місце знаходження нічого не відомо. Прикмети зниклого: на вигляд віком 50-55 років, зріст 175 см, худорлявої статури, волосся коро...
COVID-19
Станом на сьогоднішній ранок, 22 жовтня 2020 року, в нашому регіоні налічується 4 782 людей, котрі нині активно хворіють на коронавірус. Минулого дня, за 21 жовтня 2020 року, стало відомо про ще 204 нових випадки COVID-19. Загалом, у 2020 році в Житомирській області підтвердили майже 11 тисяч захворювань на коронавірусну інфекцію —у 10 838 осіб. Майже 6 тисяч з них вже побороли коронавірус та перехворіли — таких 5 871 людина. Маємо, на жаль, і 185 летальни...
ДСНС
21 жовтня о 23:32 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про пожежу в приватному житловому будинку на території Давидівського дачного масиву Житомирського району. Виявив пожежу господар через деякий час після того, як розтопив піч. На момент прибуття двох пожежних підрозділів вогнем була охоплена покрівля прибудови до будинку, що використовувалася як лазня. Крім того, вогонь уже частково поширився на покрівлю самої оселі. Загальна площа пожежі скл...
ЕКОЛОГІЯ
На адресу Державної екологічної інспекції Поліського округу надійшло звернення від жителя с. Новий Завод, Пулинського району Житомирської області щодо порушення вимог природоохоронного законодавства ТОВ «УТМР» в ході ведення мисливського господарства. Про це інформують у Державній екологічній інспекції Поліського округу. На підставі звернення Державною екологічною інспекцією України надано погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (к...
ЖИТОМИРГАЗ ЗБУТ
ТОВ «Житомиргаз Збут» працює для створення максимально комфортних умов для кожного клієнта. Так, представники малого та середнього бізнесу можуть відтепер купувати електроенергію та газ у одного постачальника. «Нещодавно наша компанія отримала ліцензію на продаж електроенергії. Тож тепер запрошуємо до нової співпраці юридичних та фізичних осіб- підприємців. Власники бізнесу вже можуть укласти договір на поставку електричної енергії з ТОВ «Житомиргаз Збут»,...
ВОДОКАНАЛ
Про це інформують в КП «Житомирводоканал» міської ради. 22 жовтня бригади водоканалу проводять аварійно-відновлювальні роботи на водогоні міста за такими адресами: - вул. Івана Гонти, 77 (на час виконання робіт буде призупинено водопостачання до мікрорайону Нижня Польова, промислового району, вул. Івана Гонти та вул. Слобідської); - вул. Бориса Тена, 92; - вул. Новогоголівська, 34 б; - вул. Корольова, 21 б; - вул. Кармелюка, 117/9. За вказаними адресами бу...
ПРОКУРАТУРА
Новоград-Волинською місцевою прокуратурою, у межах досудового розслідування кримінального провадження, заявлено до слідчого судді клопотання щодо накладення арешту на автомобіль марки VOLVO з напівпричепом, який розвантажив сміття на території колишнього підприємства та заборони його використання. Клопотання заявлено у ході досудового розслідування кримінального провадження за фактом забруднення та псування земель відходами, шкідливими для життя, здоров'я...
ДСНС
21 жовтня група піротехнічних робіт Управління ДСНС в області знищила чотири одиниці боєприпасів часів минулих війн, що були виявлені напередодні в лісосмугах, поблизу сіл Васьковичі та Хотинівка Коростенського району. В обох випадках на небезпечне відлуння війни натрапили любителі «тихого полювання» – грибники. Про це вони одразу ж сповістили рятувальників. Прибулі за викликом фахівці ДСНС ідентифікували знахідки як три артснаряди та одна мінометна міна....