Системні банки - криза розчищає шлях для найсильніших

Ситуація на банківському ринку повільно, але впевнено стабілізується. Паніка припинилася і населення почало повертати свої заощадження в банки. Головним фактором довіри зараз стає надійність, яку можуть забезпечити системні фінустанови.

Громадяни почали більше довіряти банкам і поступово припиняють забирати гроші з їхніх рахунків. У червні гривневі депозити у всіх платоспроможних банках зросли на 4%, а відтік з валютних вкладів становив менше 1%. «За гривневими вкладами приріст йде з квітня. За валютними ситуація не така оптимістична, але банки вже майже дійшли до тієї точки, коли вона стане стабільною. Орієнтовно приріст буде в перспективі одного-двох місяців », - коментує директор департаменту фінансової стабільності НБУ Віталій Ваврищук. З урахуванням того, наскільки складною була ситуація на банківському ринку починаючи з 2014 року, цей тренд виглядає дуже позитивним.

Причин початку стабілізації декілька. У першу чергу на фінансовий ринок впливає нехай і хитке, але все-таки перемир'я на Донбасі. Ситуація на валютному ринку також додає позитиву. Нехай Нацбанк і відмовився від політики фіксованого курсу, однак в останні кілька місяців він залишається відносно стабільним. Також припинилася паніка через підвищення цін, а фінансові регулятори прогнозують, що на кінець року рівень інфляції почне знижуватися. До переговорів із зовнішніми кредиторами підключився МВФ, сторони переговорів декларують присутність взаємовигідного компромісу, тому ситуація поступово поліпшується.

Довіра населення до банківської системи поступово відновлюється. Тому банки миттєво реагують на запити клієнтів і оперативно розробляють фінансові інструменти, які відповідають новим реаліям. Зокрема, зараз найбільшим попитом користуються гривневі вклади на короткий термін від 3 до 6 місяців. Саме такий термін громадяни вважають найменш ризиковим для своїх інвестицій, а розміщення грошей у банку дозволяє захистити кошти від знецінення. Також банки розробили абсолютно новий продукт - іменний депозитний сертифікат в іноземній валюті. Він дозволяє отримати всі кошти в повному обсязі саме у валюті розміщення за один візит в банк. Ці сертифікати підпадають під гарантію Фонду гарантування вкладів фізосіб.

Хто витримає випробування часом

З початку 2014 року в Україні збанкрутувало вже більше 50 банків. В Нацбанку визнають, що ця цифра не остаточна. Тому клієнтів постійно мучить питання - яким банкам можна довіряти? Мало хто на нього може відповісти однозначно. Однак Національний банк, який постійно досліджує фінансовий стан всіх учасників ринку, дає на нього чітку відповідь.

Станом на квітень 2015 року в переліку НБУ знаходиться п'ять системно важливі банків, які держава підтримуватиме в першу чергу: ПриватБанк, Ощадбанк, Укрексімбанк, Промінвестбанк, Сбербанк Росії. Так вважають і аналітики міжнародного рейтингового агентства Standard & Poor's. За прогнозами експертів, НБУ продовжить надавати підтримку ліквідності цим системно важливі банкам, які виконують регулятивні вимоги.

Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's відзначає, що рішення Нацбанку визначено цілим рядом критеріїв. Головними серед них є загальний розмір активів, їх зобов'язання перед підприємствами та громадянами, системні взаємозв'язки і обсяг кредитування найважливіших секторів економіки. Враховуючи, що ці фінансові установи виконують усі встановлені регулятором нормативи діяльності, вони є надійними і платоспроможними і тому отримають першочергове право на рефінансування від НБУ. Решті менш надійним банкам доведеться розраховувати виключно на себе і своїх акціонерів. Якщо ж їм не вдасться знайти кошти для збільшення своїх капіталів.

Системно важливі банки виконують покладені на них сподівання. Так, наприклад, в кінці квітня Промінвестбанк оголосив про намір збільшити статутний капітал на 9,2 млрд грн. Показник ліквідності на початок другого кварталу Н5 банку становив 141,4% при нормативі не менше 40% і середньому значенні цього нормативу по ринку 72,92%.

Що системно важливі банки можуть дати клієнтам

Всі банки, як і раніше, продовжують боротьбу за свого клієнта. Конкуренція за кошти громадян більш висока ніж до кризи. Тому зараз підвищуються стандарти обслуговування і якості сервісу.

ПриватБанк продовжує вдосконалювати функціонал і якість віддалених каналів обслуговування. Популярність банківських онлайн-сервісів в Україні зростає і цей напрямок стає все більш популярним.

Державний Ощадбанк модернізує мережу відділень і намагається перейти на європейські стандарти обслуговування клієнтів. Інший держбанк - Укрексімбанк, як і раніше, стабільно працює в своєму сегменті з підтримки експортно-орієнтованих підприємств. Можливо, цьому банку в даний період приходиться чи не найважче інших - він виступає гарантом за всіма зовнішніми зобов'язаннями України, але, тим не менш, цей фактор не впливає на якість його роботи.

Промінвестбанк, незважаючи на непростий період, продовжує відкривати відділення, запускає нові карткові продукти, помітно активізував свої партнерські програми і пропонує вигідні умови по депозитах. Найближчим часом банк обіцяє презентувати ряд продуктових новинок, орієнтованих на масового роздрібного клієнта, оскільки, не дивлячись на кризу, продовжує розвивати роздріб. Крім того, в червні агентство «Стандарт Рейтинг» присвоїло Промінвестбанку 4-е місце в рейтингу надійності депозитів.

У фінустанові відзначають, що головним принципом її роботи є чітке і своєчасне виконання взятих на себе зобов'язань перед клієнтами. Перший заступник голови правління Промінвестбанку В'ячеслав Юткін відзначає, що для стабільної роботи у банку є все необхідне: достатній запас фінансової міцності, постійна підтримка з боку акціонера і багаторічний досвід роботи в різних умовах.

У всі часи довіра була головною запорукою стабільності. Системні банки, як і весь ринок, переживає непрості часи. Але вже зараз є підстави вважати, що як б не розвивалися подальші події, ці банки будуть підтримувати клієнтів за будь-яких обставин.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
29 травня 2020 року відбулося позачергове засідання комісії з питань ТЕБ і НС. Про це повідомляє пресслужба Житомирської міської ради. На розгляд комісії було внесено три основних питання. Члени комісії розглянули ситуацію, що склалась в Богунській районній раді, а саме: збільшення кількості людей пенсійного віку зі зверненнями. Також присутні заслухали доповідь представників районної ради та обговорили механіхм дій у даній ситуації. Було вирішено напрацюв...
Суспільство
Відповідні дані наводить Житомирський обласний лабораторний центр. Про це повідомляє пресслужба Житомирської міської ради. Всього випадків (з наростаючимпідсумком) – 719. Одужало всього – 422. Померло всього – 14. За добу надійшло повідомлення про підозру – 26. Всього підозр (з наростаючим підсумком) – 1806. Всього проведено досліджень за добу – 168, з них позитивних–27 в т.ч. 26 нових. Всього проведено досліджень (з наростаючим підсумком) – 7255, з них 89...
Культура
Саме цим займається житомирський дизайнер Олег Земнухов. Багаторічна робота перетворилася у справу усього життя. Найпоширеніші речі в доробку майстра – взуття, одяг та аксесуари. Про талановитого та креативного чоловіка й розповідається у матеріалі ctv.ua. «Чому з коноплі? Тому що це наш український стародавній матеріал, з якого люди виготовляли собі речі, одяг – все, що їх оточувало. Це і упряжі для коней, вона дуже міцна (конопля, – ред.), і доріжки, і м...
Суспільство
Про це повідомляється у Фейсбук-спільноті КП "Житомирводоканал" міської ради. «Роботи із заміни 8 засувок у центральній частині міста - у розпалі. Для їх виконання задіяно 45 працівників водоканалу і 15 одиниць техніки» — йдеться в повідомленні.
Кримінал
Коростишівською місцевою прокуратурою здійснено публічне обвинувачення стосовно жителя міста Коростишева, який систематично вчиняв домашнє насильство над рідною матір’ю. За даними судового слідства, 35-річний чоловік, проживаючи разом із матір’ю, систематично вчиняв психологічне домашнє насильство над нею. Зокрема, ніде не працюючи, просив гроші на прожиття та на алкогольні напої, при цьому постійно вчиняючи сварки, під час яких висловлював погрози на адре...
Суспільство
У селі Ігнатпіль Овруцького району 27 травня відкрито сонячну електростанцію потужністю 16 МВт. Відвідали новий об’єкт перший заступник голови обласної ради Сергій Крамаренко та керуюча справами виконавчого апарату обласної ради Раїса Гула. Сонячну електростанцію розміщено на ділянці площею 26,5 га, а її відкриття стало можливим завдяки підтримці турецьких інвесторів. Саме будівництво СЕС почалося 1 квітня цього року, а закінчилися будівельні роботи 25 тра...
Пригоди
За результатом розгляду позову Коростишівської місцевої прокуратури рішенням господарського суду Житомирської області із фізичної особи-підприємця стягнуто заборгованість за оренду земельної ділянки на суму майже 65 тис грн. Коростишівською місцевою прокуратурою установлено, що у липні 2001 року Коростишівською міською радою укладено із фізичною особою-підприємцем договір оренди земельної ділянки площею 0,34 га для будівництва цеху з обробки гранітної прод...
Суспільство
Оперативну інформацію про ускладнення погодних умов на Житомирщині, яке очікується протягом 29-30 травня, повідомляє пресслужба Житомирської міської ради. У зв’язку з переміщенням на Житомирщину південного циклону, протягом 29-30 травня на території області та м. Житомира очікуються несприятливі погодні умови: 29 травня: Вночі значний дощ. Вдень помірний дощ. Місцями по області гроза. Посилення північно-західного вітру до 8-13 м/с. 30 травня: Вночі невелик...
Кримінал
29 травня вночі до поліції надійшло повідомлення про вбивство 19-річної жительки с. Тальки та самогубство місцевого жителя. Всі обставини події фіксували працівники слідчо-оперативних груп Новоград-Волинського відділу поліції та Слідчого управління ГУНП області. Нині призначені відповідні експертизи та встановлюються причини трагедії. Близько 1:00 на спецлінію «102» надійшло повідомлення від жителів с. Тальки Новоград-Волинського району про те, що на одній...