
Фото
14:03, 28 вересня 2015 р.
Директор Поліського заповідника вивчав досвід швейцарських колег
Фото
Питання зниження ризиків виникнення повеней та зменшення розмірів заподіяної ними шкоди вивчав в ході поїздки до Швейцарії директор Поліського природного заповідника Сергій Жила.
Співпраця швейцарських науковців з спеціалістами Поліського заповідника триває уже кілька років. В 2013 році швейцарські колеги відвідували Поліський природний заповідник і знайомились з роботами з відновлення боліт та природного гідрологічного режиму. Нині ж в Швейцарії здійснюється великий і вартісний проект щодо зниження ризиків повеней. Поділитися своїми напрацюваннями швейцарці запросили українських колег та профінансували їх візит.
«Для реального зниження ризиків виникнення надзвичайних ситуацій варто використовувати не тільки інженерно-технічні заходи, але й екосистемний підхід, - ділиться враженнями від поїздки Сергій Жила. - Суть цього підходу полягає в тому, що необхідно створювати екосистеми, ландшафти, котрі були би більш стійкими до впливу стихійних явищ (паводків, пожеж, шквальних вітрів тощо). В Україні підхід до проблем стихійних явищ лишився незмінним з радянських часів: в нас завжди є конкретні винуватці в тому, що сталася надзвичайна ситуація. Вважається, що варто змінити одного фахівця на іншого - і проблема вирішена. Розрахунок ризиків надзвичайних ситуацій в Швейцарії проводиться на 100 років. Такі сучасні підходи до проведення попереджувальних заходів та ліквідації наслідків стихійних явищ варто було б запроваджувати і в Україні.»
На Поліссі України ризики виникнення повеней і розміри збитків від них значно менші у порівнянні з пожежами. Результати ж пожежного періоду 2015 року вказують на те, що в Поліссі для зниження пожежонебезпечної ситуації та зниження ризиків усихання деревостанів необхідно проводити додаткові заходи з відновлення боліт. Бо різке зниження рівня ґрунтових вод зумовило повне пересихання нижнього мохово-торфового шару і ускладнило можливості для гасіння пожеж. На сьогодні заповідник не має в достатній кількості техніки, здатної гасити пожежі на болотах. Три пожежних автомобілі та один трактор не можуть зарадити лихові в тих природних умовах.
В рамках спільного з ЄС проекту «Адаптація управління природоохоронними територіями Полісся України за умов потепління клімату» В Поліському заповіднику була проведена апробація різних заходів щодо впливу різноманітних негативних факторів. З протипожежних заходів розглядались рекомендації щодо створення протипожежних смуг навколо масивів боліт, посилення обводнення боліт, створення протипожежних розривів методом проведення весняних керованих або цільових підпалів на обмежених протипожежними смугами ділянках лісу.
«Такі малозаселені людиною території, як район Поліського заповідника, доцільно було б утримувати в заболоченому стані з природним гідрологічним режимом. Це дало би змогу зменшити розміри збитків від посухи в лісовому, сільському господарстві та зменшити ризики втрат біорізноманіття,» - переконаний пан Жила.

Директор Поліського заповідника вивчав досвід швейцарських колег (фото) - фото 1
Пожежі в охоронній зоні Поліського заповідника (5-6 листопада 2014р).

Директор Поліського заповідника вивчав досвід швейцарських колег (фото) - фото 2
Презентація Жили С.М. на тему «Відновлення боліт і малих водотоків рік в районі Поліського природного заповідника».

Директор Поліського заповідника вивчав досвід швейцарських колег (фото) - фото 3
Фото учасників робочої зустрічі.

Директор Поліського заповідника вивчав досвід швейцарських колег (фото) - фото 4
Типовий швейцарський ландшафт. Густозаселені долини з ідеальними шляхами, квітами. Виноградники. Ліси. Альпійські луки…

Директор Поліського заповідника вивчав досвід швейцарських колег (фото) - фото 5
Пляма від лісової пожежі на схилах Швейцарських Альп.

Директор Поліського заповідника вивчав досвід швейцарських колег (фото) - фото 6
Відновлений природний водотік річки поряд з каналізованим руслом.

Директор Поліського заповідника вивчав досвід швейцарських колег (фото) - фото 7
Проведення весняних керованих палів та створення протипожежного бар’єру навколо центральної садиби Поліського заповідника та с.Селезівки.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
12:49
19 березня
20:55
17 березня
ТОП новини
Оголошення
14:22, 7 березня
14:58, 18 березня
10:39, Вчора
12:51, 14 березня
live comments feed...