Кредит ЄБРР на цей час - це єдиний шанс буквально врятувати наше підприємство

Чергова сесія міської ради, що оголошена на 7 грудня, розгляне питання "Про надання дозволу комунальному підприємству "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради на отримання кредиту від Європейського Банку Реконструкції та Розвитку під гарантію Житомирської міської ради".

Про кредит ЄБРР і умови його отримання кореспондент "Міста" розмовляє із директором КП "Житомиртеплокомуненерго" Дмитром Рогожиним.
- Дмитре Володимировичу, нагадайте, будь ласка, призначення кредиту.
- Йдеться про 10 млн. євро кредиту ЄБРР на термін 10 років плюс 5 млн. євро шведського гранту безкоштовно. Якщо цьогоріч ми змогли використати на ремонт і заміну тепломереж близько 4 млн. грн. власних коштів, то співпраця із ЄБРР передбачає на ці цілі одразу 5,5 млн. євро.

Зношеність матеріальної бази нашого підприємства сягає 80%, теплові магістралі експлуатуються протягом 30-40 років. З часів керівництва областю Кавуном досі ніхто не проводив належну реконструкцію теплового господарства міста.

Нам необхідно за кілька найближчих років вжити заходів з радикальної економії енергоресурсів, оскільки тільки порівняно з минулим опалювальним сезоном газ і електроенергія для бюджетних установ подорожчали вдвічі; гарантувати безпечну експлуатацію теплових мереж, що нині є аварійними, та автоматизувати подачу тепла і гарячої води.

Відповідних грошей не має ні підприємство, ні міський бюджет. Немає підстав очікувати повноцінну допомогу й з боку держави. Централізоване фінансування може бути лише заохочувального характеру: на проекти щодо когенераційних установок, за системою, скажімо, накопичення тепла нічного, інших інноваційних проектів. Але все це нічого спільного немає з нагальною необхідністю комплексної реконструкції теплового господарства міста.

Кредит ЄБРР на цей час - це єдиний шанс буквально врятувати наше підприємство.


- На яких умовах пропонується кредит?
- Якщо говорити про відсоток користування ним, то сумарна затратна частина з усіма ризиками, комісіями і т.п. становить в середньому близько 7% річних з подальшим зменшенням до 5%. Тут треба врахувати 5 млн. євро безоплатного гранту і те, що ми матимемо 3 роки відстрочки по платежах. У той же час реальна окупність проекту становитиме лише 3 роки. Тобто на початок погашення кредиту ми вже матимемо реальний економічний ефект від його використання. Якщо взяти до уваги, що на обслуговування кредиту потрібно 4 млн. євро, то, враховуючи грант, ми беремо 15 млн. євро, а через 10 років повертаємо 14 млн. євро.

Сесія міської ради має надати повноваження міському голові на підписання гарантійного договору щодо кредиту... без жодної іпотеки чи будь-якої застави майна громади і мені, як керівнику підприємства, - на підписання кредитного і грантового договорів. Йдеться про винятковий вотум довіри і місту, і підприємству. Наприклад, щодо гранту ми нестимемо відповідальність тільки стосовно виконання зобов'язань з його використання як екологічних коштів.

- Переговори щодо співпраці з ЄБРР тривають майже три роки. У якій стадії вони перебувають сьогодні і чому Житомир?
- Аналогічні проекти успішно працюють у Івано-Франківську, Черкасах, Львові. До речі, уся підготовка Львова до "Євро-2012" йде саме за підтримки ЄБРР. Спеціалісти від ЄБРР надали позитивний висновок щодо кредиту нашому підприємству після кількох ретельних аудитів, внаслідок яких вони переконалися у цілком реальній ефективності цього проекту. Не все йшло так, як того нам хотілося. Рік тому процес підготовки до кредитування призупинився. Щоб відновити його, нам довелося пройти погодження на державному рівні: у Мінфіні, Мінекономіки, Мінпромполітики, зрештою, вийти на НКРЕ. Тільки поточного року нами було пройдено кредитний комітет ЄБРР у Лондоні, якому передувало виїзне засідання техради з відповідним теханалізом. До речі, щодо захисту на техраді - ми були одними з кращих і ми єдині одержуємо грант.

Окрім усього, кредит ЄБРР відкриває можливості з долучення інших серйозних інвестицій, а також коштів шведського фонду НЕФКА, ряду інших грантових установ.

- Припустимо, що депутати міської ради дадуть згоду на кредит ЄБРР. Що робитимете далі?

- Після сесії ми маємо протягом двох місяців сформувати групу підтримки проекту з числа висококваліфікованих спеціалістів, усунути усі наявні в ньому зауваження, прописати умови міжнародного тендеру з його виконання. Нас очікує серйозна робота. Адже після підписання договорів одразу настає відповідальність за терміни використання грошей, які ЄБРР резервує і заводить в Україну.

Щонайпізніше - до середини квітня наступного року ми повинні провести міжнародний тендер з визначення кращого виконавця проекту і одразу після закінчення опалювального сезону приступити насамперед до монтажу когенераційних установок, реконструкції котелень, що обслуговують об'єкти соціального значення - лікарні, дитячі садки, школи тощо. На всі ці об'єкти ми вже маємо готові проекти, що пройшли експертизи з енергозбереження.

Плануємо, що після першого року роботи коштів кредиту будемо економити як мінімум 20% енергоносіїв на реконструйованих об’єктах та вийдемо на цілорічну подачу гарячої води протягом двох років щонайменше у 74 багатоквартирні будинки без збільшення використання палива.

За три роки ми наздоженемо зростання вартості енергоносіїв і стабілізуємо тарифи для населення з одержання послуг нашого підприємства. Крім того, забезпечимо надійність теплопостачання через використання альтернативних енергоносіїв - запровадження котлів, що працюватимуть і на деревних відходах.

- Хто гарантуватиме належну якість реалізації проекту?
- Європейці нікому не дають гроші без особистого контролю за їх використанням. Представники ЄБРР контролюватимуть і проходження тендеру, і використання коштів гранту. Оскільки грант є шведським, то, зрозуміло, що його використання супроводжуватимуть спеціалісти Швеції.

Тендерний комітет формується окремо, так само, як і проектна група з виконання робіт. Всі ці напрацювання вже є, залишилося тільки знайти спеціаліста, котрий добре розуміється на тендерному законодавстві, є фахівцем з теплотехніки, досконало володіє технічною термінологією англійською мовою.

- Дмитре Володимировичу, хоча кредит і грант становлять відносно немалу суму коштів, однак їх буде замало для реконструкції усієї матеріальної бази підприємства. На чому зосередитесь?
- Справді, щоб належно впорядкувати все наше господарство, потрібно близько 700 млн.грн. Тому кредит ЄБРР буде використаний для реконструкції РК-6, що на вул. Жуйка; РК-8 (район військового училища) і РК-5, що обслуговує будівлі, прилеглі до вул. Черняховського.

Шведський грант працюватиме на запровадження альтернативних енергоносіїв і заміну старих мереж з постачання тепла і гарячої води полімерними трубами, що є довговічними в експлуатації і практично не мають жодних втрат. Крім того, проект передбачає застосування когенераційних установок, завдяки яким можна буде забезпечувати городян цілорічною гарячою водою і одержати значну економію електричної енергії.

Наприклад, на обслуговування 74 багатоповерхівок РК-6 і РК-8 завдяки когенераційним установкам (вони перетворюють тепло в електричну енергію) удвічі скоротиться електроспоживання, і мешканці будинків матимуть гарячу воду цілий рік.

За успішного освоєння проекту усі будинки, що їх обслуговують перераховані вище районні котельні, цілорічно матимуть гаряче водопостачання. Більше того, проект ЄБРР передбачає, що 3 з 4 мегават за годину електроенергії, що її вироблятимуть когенераційні установки, можна буде давати за пільговими цінами місту: скажімо, міськводоканалу, ТТУ тощо. У нас настільки велика частка енергетичної складової, що кожна вкладена в неї копійка повертається гривнями.

- Наскільки впевнені, що депутати міської ради стануть Вам союзниками?
- Ні для кого з депутатів не є новиною технічний стан теплового господарства, і вони теж переймаються тим, як його покращити. Кредит ЄБРР дає можливість протягом всього трьох років, тобто ще за нинішньої каденції депутатів, стабілізувати в місті ситуацію з енергоносіями та надійністю теплопостачання. Доволі простий, але переконливий, як на мене, аргумент: хто сьогодні відмовиться, якщо йому запропонують у позичку 10 тис. доларів, які треба буде повернути у сумі 9 тис. доларів через 10 років?

І ще одне, не менш важливе. Кредит ЄБРР, як би хто до нього не ставився, виступає гарантом збереження теплового господарства у власності громади міста як мінімум ще на 10 років, а також він стане надійним гарантом залучення інвестицій на інші комунальні підприємства за аналогічною схемою фінансування.

Журнал Житомира
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Новини компаній
Зазвичай системи кондиціонування працюють за такою схемою: визначається потрібна температура, починає працювати компресор, завдяки чому охолоджується приміщення. За певний час створюється належний мікроклімат, кондиціонер вимикається. Й тільки-но в приміщенні температура долає задану температуру на один-два градуси вище, пристрій охолодження знову вмикається. Знову починає роботу компресор, все починає діяти за відомим алгоритмом. Компанія  Vencon радить в...
Суспільство
24 травня 2019 року в м.Житомирі відбудеться 64-й Саміт соціального підприємництва / 64 Summit «Conversations on Emerging Issues in Social Entrepreneurship» Саміт організовується Житомирським національним агроекологічним університетом спільно з Інститутом Д-ра Я.-У. Сандала (Норвегія) за підтримки КУ «Агенція розвитку міста» Житомирської міської ради, експертів Проекту FORBIZ програми EU4Business та тренерського центру з підприємництва компанії ТОВ «Synerg...
Суспільство
Під час виконання функціональних завдань в пункті пропуску «Виступовичі»прикордонники відділу «Овруч» виявили 38-річну громадянку Молдови, яка в порушення законодавства України відвідувала тимчасово окуповану територію. Прибула жінка в пункт пропуску на в’їзд в Україну з Російської Федерації, транзитом перетнувши територію сусідньої Білорусі. Як з’ясувалось іноземна громадянка влітку 2017 року незаконно відвідувала Автономну Республіку Крим, потрапивши на...
Культура
Конференція «Культура і креативні індустрії як основа розумної стратегії розвитку малої території» відбудеться 6-7 червня 2019 року у м.Тульчин, Вінницької області. Організатори: Український центр культурних досліджень у співпраці з Інститутом культурної політики та Тульчинською міською ОТГ. Асоціація міст України виступає партнером конференції. В конференції беруть участь європейські експерти, зокрема Міхаль Асам, голова громади Пайтінг (Німеччина), який...
Новини компаній
Минулого тижня ми познайомили вас з модною новинкою літа 2019 — рюкзаком-трансформером. Наступна модель, яку ми хочемо вам запропонувати, це є-Сумка-Шопер № 518 в поєднанні кольорів золотого та зеленого, вартість якої складає 540 грн.  Зовнішні характеристики є-Сумки-Шопера № 518 Модель великого розміру:  ширина: 14 см  довжина: 35 см  висота: 30 см  висота ручки: 26 см Пошита зі:  шкірозамінника  підкладка виконана зі щільної текстильної тканини  матеріал...
Пригоди
В Радомишльському районі, що на Житомирщині вчора, 21 травня, горів дерев'яний будинок. Господарі будинку готувались до хрестин - максимально використовуючи в побуті електропристрої. Внаслідок перевантаження електромережі сталося коротке замикання, що і призвело до загоряння будівлі. Самостійно селяни не могли загасити полум'я, тому викликали рятувальників. За дві години вогнеборці пожежу ліквідували. Проте вогонь встиг знищити покрівлю, перекриття та окре...
Суспільство
У березні 2019 року КП "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" збудувало обгінну лінію на зупинці «Майдан привокзальний». 20 травня управління транспорту та зв’язку Житомирської міської ради погодило паспорти тролейбусних маршрутів №1а та №1б. Відтак, з 1 червня рух тролейбусів за маршрутом №1 буде здійснюватись по кільцю один одному назустріч. Вже незабаром можна буде без пересадки на тролейбусі за маршрутом №1 доїхати, наприклад, з вулиці Київсько...
Суспільство
Міський голова Сергій Сузомлін сьогодні вручив молодій родині договір на пільговий молодіжний кредит на однокімнатну квартиру в новобудові житлового комплексу "Домашній". Молода родина потребувала поліпшення житлових умов та відповідно до вимог чинного законодавства отримала пільговий довготерміновий кредит згідно черги (рейтингу кандидатів) в Житомирському регіональному управлінні Держмолодьжитла. Житомирська міська рада повідомляє, що це пільговий кредит...
Кримінал
Традиційно в період із середини травня по жовтень включно на території Житомирської області, як і по всій країні, поліцейські проводять оперативно-профілактичні заходи під умовною назвою «Мак».  Відтак, проводиться перевірка щодо наявності забороненого вирощування снодійного маку та конопель. Порушникам передбачено як адміністративну, так і кримінальну відповідальність. Житель Коростишева вирішив ігрорувати заборону і висіяв на присадибній ділянці коноплю....