Кредит ЄБРР на цей час - це єдиний шанс буквально врятувати наше підприємство

Чергова сесія міської ради, що оголошена на 7 грудня, розгляне питання "Про надання дозволу комунальному підприємству "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради на отримання кредиту від Європейського Банку Реконструкції та Розвитку під гарантію Житомирської міської ради".

Про кредит ЄБРР і умови його отримання кореспондент "Міста" розмовляє із директором КП "Житомиртеплокомуненерго" Дмитром Рогожиним.
- Дмитре Володимировичу, нагадайте, будь ласка, призначення кредиту.
- Йдеться про 10 млн. євро кредиту ЄБРР на термін 10 років плюс 5 млн. євро шведського гранту безкоштовно. Якщо цьогоріч ми змогли використати на ремонт і заміну тепломереж близько 4 млн. грн. власних коштів, то співпраця із ЄБРР передбачає на ці цілі одразу 5,5 млн. євро.

Зношеність матеріальної бази нашого підприємства сягає 80%, теплові магістралі експлуатуються протягом 30-40 років. З часів керівництва областю Кавуном досі ніхто не проводив належну реконструкцію теплового господарства міста.

Нам необхідно за кілька найближчих років вжити заходів з радикальної економії енергоресурсів, оскільки тільки порівняно з минулим опалювальним сезоном газ і електроенергія для бюджетних установ подорожчали вдвічі; гарантувати безпечну експлуатацію теплових мереж, що нині є аварійними, та автоматизувати подачу тепла і гарячої води.

Відповідних грошей не має ні підприємство, ні міський бюджет. Немає підстав очікувати повноцінну допомогу й з боку держави. Централізоване фінансування може бути лише заохочувального характеру: на проекти щодо когенераційних установок, за системою, скажімо, накопичення тепла нічного, інших інноваційних проектів. Але все це нічого спільного немає з нагальною необхідністю комплексної реконструкції теплового господарства міста.

Кредит ЄБРР на цей час - це єдиний шанс буквально врятувати наше підприємство.


- На яких умовах пропонується кредит?
- Якщо говорити про відсоток користування ним, то сумарна затратна частина з усіма ризиками, комісіями і т.п. становить в середньому близько 7% річних з подальшим зменшенням до 5%. Тут треба врахувати 5 млн. євро безоплатного гранту і те, що ми матимемо 3 роки відстрочки по платежах. У той же час реальна окупність проекту становитиме лише 3 роки. Тобто на початок погашення кредиту ми вже матимемо реальний економічний ефект від його використання. Якщо взяти до уваги, що на обслуговування кредиту потрібно 4 млн. євро, то, враховуючи грант, ми беремо 15 млн. євро, а через 10 років повертаємо 14 млн. євро.

Сесія міської ради має надати повноваження міському голові на підписання гарантійного договору щодо кредиту... без жодної іпотеки чи будь-якої застави майна громади і мені, як керівнику підприємства, - на підписання кредитного і грантового договорів. Йдеться про винятковий вотум довіри і місту, і підприємству. Наприклад, щодо гранту ми нестимемо відповідальність тільки стосовно виконання зобов'язань з його використання як екологічних коштів.

- Переговори щодо співпраці з ЄБРР тривають майже три роки. У якій стадії вони перебувають сьогодні і чому Житомир?
- Аналогічні проекти успішно працюють у Івано-Франківську, Черкасах, Львові. До речі, уся підготовка Львова до "Євро-2012" йде саме за підтримки ЄБРР. Спеціалісти від ЄБРР надали позитивний висновок щодо кредиту нашому підприємству після кількох ретельних аудитів, внаслідок яких вони переконалися у цілком реальній ефективності цього проекту. Не все йшло так, як того нам хотілося. Рік тому процес підготовки до кредитування призупинився. Щоб відновити його, нам довелося пройти погодження на державному рівні: у Мінфіні, Мінекономіки, Мінпромполітики, зрештою, вийти на НКРЕ. Тільки поточного року нами було пройдено кредитний комітет ЄБРР у Лондоні, якому передувало виїзне засідання техради з відповідним теханалізом. До речі, щодо захисту на техраді - ми були одними з кращих і ми єдині одержуємо грант.

Окрім усього, кредит ЄБРР відкриває можливості з долучення інших серйозних інвестицій, а також коштів шведського фонду НЕФКА, ряду інших грантових установ.

- Припустимо, що депутати міської ради дадуть згоду на кредит ЄБРР. Що робитимете далі?

- Після сесії ми маємо протягом двох місяців сформувати групу підтримки проекту з числа висококваліфікованих спеціалістів, усунути усі наявні в ньому зауваження, прописати умови міжнародного тендеру з його виконання. Нас очікує серйозна робота. Адже після підписання договорів одразу настає відповідальність за терміни використання грошей, які ЄБРР резервує і заводить в Україну.

Щонайпізніше - до середини квітня наступного року ми повинні провести міжнародний тендер з визначення кращого виконавця проекту і одразу після закінчення опалювального сезону приступити насамперед до монтажу когенераційних установок, реконструкції котелень, що обслуговують об'єкти соціального значення - лікарні, дитячі садки, школи тощо. На всі ці об'єкти ми вже маємо готові проекти, що пройшли експертизи з енергозбереження.

Плануємо, що після першого року роботи коштів кредиту будемо економити як мінімум 20% енергоносіїв на реконструйованих об’єктах та вийдемо на цілорічну подачу гарячої води протягом двох років щонайменше у 74 багатоквартирні будинки без збільшення використання палива.

За три роки ми наздоженемо зростання вартості енергоносіїв і стабілізуємо тарифи для населення з одержання послуг нашого підприємства. Крім того, забезпечимо надійність теплопостачання через використання альтернативних енергоносіїв - запровадження котлів, що працюватимуть і на деревних відходах.

- Хто гарантуватиме належну якість реалізації проекту?
- Європейці нікому не дають гроші без особистого контролю за їх використанням. Представники ЄБРР контролюватимуть і проходження тендеру, і використання коштів гранту. Оскільки грант є шведським, то, зрозуміло, що його використання супроводжуватимуть спеціалісти Швеції.

Тендерний комітет формується окремо, так само, як і проектна група з виконання робіт. Всі ці напрацювання вже є, залишилося тільки знайти спеціаліста, котрий добре розуміється на тендерному законодавстві, є фахівцем з теплотехніки, досконало володіє технічною термінологією англійською мовою.

- Дмитре Володимировичу, хоча кредит і грант становлять відносно немалу суму коштів, однак їх буде замало для реконструкції усієї матеріальної бази підприємства. На чому зосередитесь?
- Справді, щоб належно впорядкувати все наше господарство, потрібно близько 700 млн.грн. Тому кредит ЄБРР буде використаний для реконструкції РК-6, що на вул. Жуйка; РК-8 (район військового училища) і РК-5, що обслуговує будівлі, прилеглі до вул. Черняховського.

Шведський грант працюватиме на запровадження альтернативних енергоносіїв і заміну старих мереж з постачання тепла і гарячої води полімерними трубами, що є довговічними в експлуатації і практично не мають жодних втрат. Крім того, проект передбачає застосування когенераційних установок, завдяки яким можна буде забезпечувати городян цілорічною гарячою водою і одержати значну економію електричної енергії.

Наприклад, на обслуговування 74 багатоповерхівок РК-6 і РК-8 завдяки когенераційним установкам (вони перетворюють тепло в електричну енергію) удвічі скоротиться електроспоживання, і мешканці будинків матимуть гарячу воду цілий рік.

За успішного освоєння проекту усі будинки, що їх обслуговують перераховані вище районні котельні, цілорічно матимуть гаряче водопостачання. Більше того, проект ЄБРР передбачає, що 3 з 4 мегават за годину електроенергії, що її вироблятимуть когенераційні установки, можна буде давати за пільговими цінами місту: скажімо, міськводоканалу, ТТУ тощо. У нас настільки велика частка енергетичної складової, що кожна вкладена в неї копійка повертається гривнями.

- Наскільки впевнені, що депутати міської ради стануть Вам союзниками?
- Ні для кого з депутатів не є новиною технічний стан теплового господарства, і вони теж переймаються тим, як його покращити. Кредит ЄБРР дає можливість протягом всього трьох років, тобто ще за нинішньої каденції депутатів, стабілізувати в місті ситуацію з енергоносіями та надійністю теплопостачання. Доволі простий, але переконливий, як на мене, аргумент: хто сьогодні відмовиться, якщо йому запропонують у позичку 10 тис. доларів, які треба буде повернути у сумі 9 тис. доларів через 10 років?

І ще одне, не менш важливе. Кредит ЄБРР, як би хто до нього не ставився, виступає гарантом збереження теплового господарства у власності громади міста як мінімум ще на 10 років, а також він стане надійним гарантом залучення інвестицій на інші комунальні підприємства за аналогічною схемою фінансування.

Журнал Житомира
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Рішенням Уряду спрямовано 1,4 млрд грн на підтримку малих міст та селищ за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій. Позицію Асоціації міст України під час засідання Кабінету Міністрів України представляв Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан. Того ж дня завдяки налагодженій співпраці АМУ та парламентського Комітету з питань бюджету це рішен...
Пригоди
Близько пів на сьому вечора біля залізничного вокзалу у Коростені бійці роти поліції особливого призначення ГУНП в області звернули увагу на чоловіка, який при появі поліцейських чимдуж швидше спробував зникнути з поля їх зору. Така поведінка змусила правоохоронців зупинити незнайомця. Як виявилось під час спілкування та у результаті поверхневого огляду, 32-річний житель с. Михайлівки зберігав при собі фольговий згорток із білим порошком, зовні подібним до...
Спорт
Національні паралімпійські збірні команди з волейболу (чоловіки та жінки) успішно завершили змагання чемпіонату Європи з волейболу сидячи, що з 15 липня проходив в Угорщині (м.Будапешт). Зокрема, жіноча збірна, у складі якої грає студентка факультету екології і права Житомирського національного агроекологічного університету Анастасія Філон, здобула бронзову нагороду. Минулого року спортсменка представляла Україну у складі національної паралімпійської збірн...
Влада
Завдання приданих сил, які заступили на чергування в м. Коростень, – забезпечення публічного порядку та безпеки під час транспортування виборчої документації з дільничних до окружної виборчої комісії. 22 липня, з Києва в Житомирську область прибув спецзагін поліцейських тактико-оперативного реагування (ТОР) патрульної поліції. Рішення направити в м. Коростень вертольотом Мі-8 придані сили поліції було прийняте після аналізу оперативної обстановки та інформ...
Влада
Віктор Розвадовський більше двадцяти років міцно "тримається" за депутатське крісло, збагачуючись та "пускаючи коріння". Молот Правди зібрав усю інформацію про багаторічне "поліпшення" власного життя. Генерал міліції, нардеп-регіонал, противник автокефалії і палкий друг РФ. І при цьому Віктор Развадовський досі на політичному плаву. Воно і зрозуміло, таке давнє не тоне. Але разом з тим, з року в рік в ЗМІ з'являються все нові і нові приклади незаконного зб...
Влада
Народний депутат з групи "Воля народу" Віктор Развадовський продав рухомого майна на 5 мільйонів гривень і купив авто, таким чином поповнив свій великий автопарк елітних автомобілів. Як повідомляє інтернет-ресурс Інформатор, про це стало відомо з істотних змін у декларації народного обранця, які він вніс напередодні. Отже, нардеп нібито продав рухоме майно на суму 5 мільйонів гривень приватній особі Розову Антону Олександровичу. До отриманої суми Развадовс...
Новини компаній
Із сухістю повітря щодня стикається кожна людина. Вдома, на роботі, в автомобілі. Дискомфорт при диханні, сухість шкіри - неприємні наслідки пересушеного повітря. Велика кількість побутових приладів вдома, офісної техніки на роботі, випаровування бензину в автомобілі не сприяють поліпшенню якості повітря, що вдихається людиною. Не завжди є можливість придбати дороге кліматичне обладнання і створити «оазис» свіжості і приємних ароматів. Справжньою знахідкою...
Пригоди
У період з 9 червня по 10 липня переважно з під’їздів багатоповерхівок одного з районів міста Овруча було викрадено декілька велосопедів. Зі слів поліцейських, більшість велосипедів були викрадені саме вночі – у час, коли власники залишали свої двохколісники без нагляду. Згодом з’ясувалося, що у вчинені злочинів підозрюється 18-річний хлопець. Окрім того, розшуківці встановили його причетність ще щонайменше до двох крадіжок: грошей з місцевого магазину та...
Суспільство
Сьогодні, 18 липня, у Житомирі в рамках проекту ЄС/ПРООН "Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень" (HOUSES), управління муніципального розвитку міської ради спільно з ЄС/ПРООН організовано навчання для новостворених ОСББ з метою впровадження сталих енергоефективних рішень. Під час семінару, регіональний координатор ПРООН Оксана Краплич детально розповіла для новостворених ОСББ про поточну діяльність ОСББ, а саме: я...