Кредит ЄБРР на цей час - це єдиний шанс буквально врятувати наше підприємство

Чергова сесія міської ради, що оголошена на 7 грудня, розгляне питання "Про надання дозволу комунальному підприємству "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради на отримання кредиту від Європейського Банку Реконструкції та Розвитку під гарантію Житомирської міської ради".

Про кредит ЄБРР і умови його отримання кореспондент "Міста" розмовляє із директором КП "Житомиртеплокомуненерго" Дмитром Рогожиним.
- Дмитре Володимировичу, нагадайте, будь ласка, призначення кредиту.
- Йдеться про 10 млн. євро кредиту ЄБРР на термін 10 років плюс 5 млн. євро шведського гранту безкоштовно. Якщо цьогоріч ми змогли використати на ремонт і заміну тепломереж близько 4 млн. грн. власних коштів, то співпраця із ЄБРР передбачає на ці цілі одразу 5,5 млн. євро.

Зношеність матеріальної бази нашого підприємства сягає 80%, теплові магістралі експлуатуються протягом 30-40 років. З часів керівництва областю Кавуном досі ніхто не проводив належну реконструкцію теплового господарства міста.

Нам необхідно за кілька найближчих років вжити заходів з радикальної економії енергоресурсів, оскільки тільки порівняно з минулим опалювальним сезоном газ і електроенергія для бюджетних установ подорожчали вдвічі; гарантувати безпечну експлуатацію теплових мереж, що нині є аварійними, та автоматизувати подачу тепла і гарячої води.

Відповідних грошей не має ні підприємство, ні міський бюджет. Немає підстав очікувати повноцінну допомогу й з боку держави. Централізоване фінансування може бути лише заохочувального характеру: на проекти щодо когенераційних установок, за системою, скажімо, накопичення тепла нічного, інших інноваційних проектів. Але все це нічого спільного немає з нагальною необхідністю комплексної реконструкції теплового господарства міста.

Кредит ЄБРР на цей час - це єдиний шанс буквально врятувати наше підприємство.


- На яких умовах пропонується кредит?
- Якщо говорити про відсоток користування ним, то сумарна затратна частина з усіма ризиками, комісіями і т.п. становить в середньому близько 7% річних з подальшим зменшенням до 5%. Тут треба врахувати 5 млн. євро безоплатного гранту і те, що ми матимемо 3 роки відстрочки по платежах. У той же час реальна окупність проекту становитиме лише 3 роки. Тобто на початок погашення кредиту ми вже матимемо реальний економічний ефект від його використання. Якщо взяти до уваги, що на обслуговування кредиту потрібно 4 млн. євро, то, враховуючи грант, ми беремо 15 млн. євро, а через 10 років повертаємо 14 млн. євро.

Сесія міської ради має надати повноваження міському голові на підписання гарантійного договору щодо кредиту... без жодної іпотеки чи будь-якої застави майна громади і мені, як керівнику підприємства, - на підписання кредитного і грантового договорів. Йдеться про винятковий вотум довіри і місту, і підприємству. Наприклад, щодо гранту ми нестимемо відповідальність тільки стосовно виконання зобов'язань з його використання як екологічних коштів.

- Переговори щодо співпраці з ЄБРР тривають майже три роки. У якій стадії вони перебувають сьогодні і чому Житомир?
- Аналогічні проекти успішно працюють у Івано-Франківську, Черкасах, Львові. До речі, уся підготовка Львова до "Євро-2012" йде саме за підтримки ЄБРР. Спеціалісти від ЄБРР надали позитивний висновок щодо кредиту нашому підприємству після кількох ретельних аудитів, внаслідок яких вони переконалися у цілком реальній ефективності цього проекту. Не все йшло так, як того нам хотілося. Рік тому процес підготовки до кредитування призупинився. Щоб відновити його, нам довелося пройти погодження на державному рівні: у Мінфіні, Мінекономіки, Мінпромполітики, зрештою, вийти на НКРЕ. Тільки поточного року нами було пройдено кредитний комітет ЄБРР у Лондоні, якому передувало виїзне засідання техради з відповідним теханалізом. До речі, щодо захисту на техраді - ми були одними з кращих і ми єдині одержуємо грант.

Окрім усього, кредит ЄБРР відкриває можливості з долучення інших серйозних інвестицій, а також коштів шведського фонду НЕФКА, ряду інших грантових установ.

- Припустимо, що депутати міської ради дадуть згоду на кредит ЄБРР. Що робитимете далі?

- Після сесії ми маємо протягом двох місяців сформувати групу підтримки проекту з числа висококваліфікованих спеціалістів, усунути усі наявні в ньому зауваження, прописати умови міжнародного тендеру з його виконання. Нас очікує серйозна робота. Адже після підписання договорів одразу настає відповідальність за терміни використання грошей, які ЄБРР резервує і заводить в Україну.

Щонайпізніше - до середини квітня наступного року ми повинні провести міжнародний тендер з визначення кращого виконавця проекту і одразу після закінчення опалювального сезону приступити насамперед до монтажу когенераційних установок, реконструкції котелень, що обслуговують об'єкти соціального значення - лікарні, дитячі садки, школи тощо. На всі ці об'єкти ми вже маємо готові проекти, що пройшли експертизи з енергозбереження.

Плануємо, що після першого року роботи коштів кредиту будемо економити як мінімум 20% енергоносіїв на реконструйованих об’єктах та вийдемо на цілорічну подачу гарячої води протягом двох років щонайменше у 74 багатоквартирні будинки без збільшення використання палива.

За три роки ми наздоженемо зростання вартості енергоносіїв і стабілізуємо тарифи для населення з одержання послуг нашого підприємства. Крім того, забезпечимо надійність теплопостачання через використання альтернативних енергоносіїв - запровадження котлів, що працюватимуть і на деревних відходах.

- Хто гарантуватиме належну якість реалізації проекту?
- Європейці нікому не дають гроші без особистого контролю за їх використанням. Представники ЄБРР контролюватимуть і проходження тендеру, і використання коштів гранту. Оскільки грант є шведським, то, зрозуміло, що його використання супроводжуватимуть спеціалісти Швеції.

Тендерний комітет формується окремо, так само, як і проектна група з виконання робіт. Всі ці напрацювання вже є, залишилося тільки знайти спеціаліста, котрий добре розуміється на тендерному законодавстві, є фахівцем з теплотехніки, досконало володіє технічною термінологією англійською мовою.

- Дмитре Володимировичу, хоча кредит і грант становлять відносно немалу суму коштів, однак їх буде замало для реконструкції усієї матеріальної бази підприємства. На чому зосередитесь?
- Справді, щоб належно впорядкувати все наше господарство, потрібно близько 700 млн.грн. Тому кредит ЄБРР буде використаний для реконструкції РК-6, що на вул. Жуйка; РК-8 (район військового училища) і РК-5, що обслуговує будівлі, прилеглі до вул. Черняховського.

Шведський грант працюватиме на запровадження альтернативних енергоносіїв і заміну старих мереж з постачання тепла і гарячої води полімерними трубами, що є довговічними в експлуатації і практично не мають жодних втрат. Крім того, проект передбачає застосування когенераційних установок, завдяки яким можна буде забезпечувати городян цілорічною гарячою водою і одержати значну економію електричної енергії.

Наприклад, на обслуговування 74 багатоповерхівок РК-6 і РК-8 завдяки когенераційним установкам (вони перетворюють тепло в електричну енергію) удвічі скоротиться електроспоживання, і мешканці будинків матимуть гарячу воду цілий рік.

За успішного освоєння проекту усі будинки, що їх обслуговують перераховані вище районні котельні, цілорічно матимуть гаряче водопостачання. Більше того, проект ЄБРР передбачає, що 3 з 4 мегават за годину електроенергії, що її вироблятимуть когенераційні установки, можна буде давати за пільговими цінами місту: скажімо, міськводоканалу, ТТУ тощо. У нас настільки велика частка енергетичної складової, що кожна вкладена в неї копійка повертається гривнями.

- Наскільки впевнені, що депутати міської ради стануть Вам союзниками?
- Ні для кого з депутатів не є новиною технічний стан теплового господарства, і вони теж переймаються тим, як його покращити. Кредит ЄБРР дає можливість протягом всього трьох років, тобто ще за нинішньої каденції депутатів, стабілізувати в місті ситуацію з енергоносіями та надійністю теплопостачання. Доволі простий, але переконливий, як на мене, аргумент: хто сьогодні відмовиться, якщо йому запропонують у позичку 10 тис. доларів, які треба буде повернути у сумі 9 тис. доларів через 10 років?

І ще одне, не менш важливе. Кредит ЄБРР, як би хто до нього не ставився, виступає гарантом збереження теплового господарства у власності громади міста як мінімум ще на 10 років, а також він стане надійним гарантом залучення інвестицій на інші комунальні підприємства за аналогічною схемою фінансування.

Журнал Житомира
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Кримінал
Того вечора він мав зустріти доньку із навчання, однак телефонний дзвінок по роботі і пов’язана з цим поїздка до лісу зруйнувала не лише плани, а й життя. Понівечене тіло чоловіка знайшли закопаним у безлюдному місці далеко за межами села, а його автомобіль був спалений на території сусіднього району. Про це повідомляє berdichev.biz з посиланням на Пресслужбу Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області. Майже 5 років триває судовий розгляд спра...
Спорт
Традиційно в один із останніх вихідних травня у Житомирі проходить одне із найвидовищніших та найочікуваніших спортивних свят - Велодень. Цей захід проводиться з метою популяризації здорового способу життя, залучення мешканців міста до участі у масових фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходах. У 2019 році до велопробігу долучилося понад 3,5 тис житомирян та гостей міста. Про це повідомляє пресслужба Житомирської міської ради. Захід об’єднує професіона...
Суспільство
Обласний лабораторний центр повідомляє: на Житомирщині зафіксовано 739 випадків коронавірусної хвороби COVID-19 За даними Житомирського обласного лабораторного центру станом на 09:00 31.05.2020 (за минулу добу – 30 травня) зареєстровано нових лабораторно підтверджених випадків – 26. Всього випадків (з наростаючим підсумком) – 739. Одужало всього – 422. Померло всього – 14. За добу надійшло повідомлення про підозру – 20. Всього підозр (з наростаючим підсумк...
Пригоди
Коростишівською місцевою прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні за фактом незаконного носіння, зберігання і збуту бойових припасів жителем міста Радомишля (ч.1 ст.263 КК України). Наразі процесуальним прокурором забезпечено участь у розгляді клопотання про застосування фігуранту справи запобіжного заходу у виді тримання під вартою. Ухвалою Радомишльського районного суду від 27.05.2020 підозрю...
Суспільство
Обурені мешканці, котрі проживають по вулиці Клосовського, 14 звернулися до журналістів, аби висвітлити проблему благоустрою. Люди бідкаються: у дощі не пройти без гумових чобіт. Після негоди — майже по коліна калюжі. Про це йдеться в сюжеті телеканалу ctv.ua. «Від доріжки, яка поблизу будинку №19, після сильного дощу просто потоп, ми ледь тут не плаваємо вже. Ось тут, по асфальту, десь на півтора метри варто зробити підйом доріжки, щоб ми можна було пройт...
Суспільство
29 травня 2020 року відбулося позачергове засідання комісії з питань ТЕБ і НС. Про це повідомляє пресслужба Житомирської міської ради. На розгляд комісії було внесено три основних питання. Члени комісії розглянули ситуацію, що склалась в Богунській районній раді, а саме: збільшення кількості людей пенсійного віку зі зверненнями. Також присутні заслухали доповідь представників районної ради та обговорили механіхм дій у даній ситуації. Було вирішено напрацюв...
Суспільство
Відповідні дані наводить Житомирський обласний лабораторний центр. Про це повідомляє пресслужба Житомирської міської ради. Всього випадків (з наростаючимпідсумком) – 719. Одужало всього – 422. Померло всього – 14. За добу надійшло повідомлення про підозру – 26. Всього підозр (з наростаючим підсумком) – 1806. Всього проведено досліджень за добу – 168, з них позитивних–27 в т.ч. 26 нових. Всього проведено досліджень (з наростаючим підсумком) – 7255, з них 89...
Культура
Саме цим займається житомирський дизайнер Олег Земнухов. Багаторічна робота перетворилася у справу усього життя. Найпоширеніші речі в доробку майстра – взуття, одяг та аксесуари. Про талановитого та креативного чоловіка й розповідається у матеріалі ctv.ua. «Чому з коноплі? Тому що це наш український стародавній матеріал, з якого люди виготовляли собі речі, одяг – все, що їх оточувало. Це і упряжі для коней, вона дуже міцна (конопля, – ред.), і доріжки, і м...
Суспільство
Про це повідомляється у Фейсбук-спільноті КП "Житомирводоканал" міської ради. «Роботи із заміни 8 засувок у центральній частині міста - у розпалі. Для їх виконання задіяно 45 працівників водоканалу і 15 одиниць техніки» — йдеться в повідомленні.