17:30, 29 липня 2020 р.
Надійне джерело
Власники житла у скандальному житомирському довгобуді нарешті отримають квартири
Власники житла по проспекту Незалежності нарешті отримають свої добудовані квартириНедобросовісність забудовників та проблеми законсервованих новобудов, – такі житлові питання розглядали разом із очільником Житомира Сергієм Сухомлиним у прямому ефірі на телеканалі Союз-ТВ.
Зокрема підняли тему недобудованої багатоповерхівки по проспекту Незалежності, 29. Частина землі знаходиться у Житомирі, інша – на території Оліївської ОТГ. У цьому районі зношені комунікації, тому місто виставляло забудовникам умови щодо будівництва мереж, адже в іншому випадку вони можуть просто не витримати навантаження. Район може повністю залишитися без каналізаційної системи, – наголошують у міській раді.
«Ми не можемо прийняти в експлуатацію. Бо як тільки підключити цей будинок, у людей просто не буде каналізації. Весь цей район буде плавати. Треба закінчити цю ділянку. Це перший момент.
І другий момент. Іноді забудовники, коли отримують містобудівні умови, декларацію на початок будівництва, планують побудувати 9 поверхів, потім з’являється ще один додатковий. Отримання декларації йде через Київ і у Києва є запитання саме до цих моментів. Вони зараз вирішують ці питання», – зазначає міський голова Житомира Сергій Сухомлин.
У владі кажуть: більше 10 років зведення багатоповерхівки по проспекту Незалежності, 29 було заморожене. Лише кілька років тому будівництво відновилося і зараз знаходиться на етапі завершення.
«І от (новобудова, – ред.) „Олвіта-буд“, яка не будувалася теж, якщо не помиляюсь, більше 8-ми років. Це дуже було складне питання. Бо 87 сімей житомирян, які проплатили кошти, залишилися тоді… І це було дуже-дуже складно зробити можливим, щоб запустити цей проект.
Декілька акціонерів, які між собою були в судах. Частина була за кордоном – у Сполучених Штатах. Вони конфліктували між собою, навіть не спілкувалися. Потім все це майно було в заставі в банку. „Західінкомбанк“ на той час знаходився в ліквідації. І такий клубок проблем, і ми його потроху розкручували. Домовилися з банком, отримали довіреність, зібрали акціонерів. Вони знайшли порозуміння, знайшли інвестора.
І зараз цей будинок вже на здачі. Головне, щоб ці 87 сімей отримали ці квартири. Ці люди в мене з періодичністю в місяць-два збиралися і в кабінеті, і в міській раді, приходили. За останній рік, коли йде будівництво, ми тільки два чи три рази з деякими з них спілкувалися, що все нормально, і слава Богу. Люди задоволені – це головне», – резюмує Сергій Сухомлин.
Міський голова розповідає про механізм зведення таких новобудов. Люди «клюють» на привабливий дизайн проєкту, рекламу, офіс продажу, іноді – низьку ціну за квадратний метр і несуть гроші. Потім забудовники починають спорудження. Інші несуть кошти – продовжують будівництво далі. Згодом, наприклад, через кризу або нестачу покупців забудовники не можуть продовжувати роботу, бо коштів уже не вистачає. Тоді й звичайні громадяни стають заручниками ситуації. Гроші заплатили – квартиру не отримали.
«У деяких державах інший механізм. Наприклад, Ізраїль: там заборонено продавати квартири, не введені в експлуатацію. І тут ситуація абсолютно інша. Тоді забудовник, інвестор не шукає людей з коштами. Він вкладає чи свої кошти, чи бере кредит в банку. Якщо банк надає кредит, він зацікавлений, щоб дуже швидко побудувати. Тут вже треба, щоб держава змінила підхід. Ми бачимо, що на Верховну Раду великий вплив мають забудовники. Забудовники не зацікавлені в тому, щоб платити відсотки банку. Краще з людей зібрати.
Поки забудовники готові таке лобі (скоординована практика обстоювання інтересів чи чинення тиску на законодавців і чиновників неурядовими організаціями, фінансово-промисловими групами чи етнічними спільнотами на користь того або іншого рішення, – ред.) робити в Верховній Раді, щоб ці закони не приймалися, вони не будуть прийматися. Але, думаю, зараз ситуація із Укрбудом та іншими… просто змусять Верховну Раду, Кабінет Міністрів звернути на це увагу. І вже всупереч «хотєлкам» забудовників піти на таке рішення. Чим швидше цей закон буде прийнятий, тим у наступному менше буде ризиків», – розповідає Сергій Сухомлин.
Тим часом у парламенті депутати разом з антирейдерською комісією працюють над важливим законом щодо захисту прав інвестора. Якщо закон ухвалять, вже у вересні в електронний реєстр майнових прав буде вноситись інформація про кожен новобуд та його інвесторів, а за кожним із них буде нотаріально закріплена його квартира.
Заступник голови Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк минулого тижня на своїй сторінці у Facebook написала, що ведеться обговорення пропозицій Офісу простих рішень та результатів щодо кардинальних змін у системі містобудівного контролю.
«Одна з пропозицій для захисту інвесторів – впровадження реєстрації на майбутні квартири. Ми з командою та Міністерством юстиції України на фінішній прямій щодо реєстрації законопроєкту в парламенті», – зазначає народний депутат України Олена Шуляк.
Анастасія Бондарчук, ctv.ua
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Від музейних колекцій до архітектурних памʼяток: як ЄС допомагає рятувати культурну спадщину України
Партнерський матеріал
09:00
7 листопада
16:35
6 листопада
Оголошення
19:28, 6 листопада
16:21, 30 жовтня
10:15, 29 жовтня
16:20, 30 жовтня
19:28, 6 листопада
live comments feed...