ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ
11:35, 18 листопада 2021 р.
Надійне джерело
На Житомирщині презентували книгу Ярослава Марищенка до 100-річчя Другого Зимового походу
ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ
У Житомирській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. О. Ольжича 17 листопада відбулась презентація книги «Героїчний чин посланців волі» до 100-річчя Другого Зимового походу. Видання побачило світ завдяки допомозі голови обласної ради Володимира Федоренка.
Автор книги – житомирський письменник, лауреат премії ім. І. Огієнка Ярослав Марищенко; редактор – учасник АТО/ООС, письменник Григорій Цимбалюк; рецензент – кандидат історичних наук Геннадій Махорін.
Читайте також: Малюнок юної житомирянки прикрасить величезну ракету Ariane 5
Символічно, що саме цього дня 1921 року, відбувся вирішальний бій Другого Зимового походу між Волинською групою (до тисячі бійців) і кількатисячною кіннотою Котовського. Ворогові вдалося розділити українську колону на декілька частин і розбити її. У нерівному бою загинули понад 400 повстанців, 537 потрапили в полон.
18 листопада полонених перевели до містечка Базар. Котовський і Гаркавий провели допит. Потім долю полонених «вирішувала» ВЧК: «Усього перед ЧК постало 443 особи, решта – померли до приходу комісії… ЧК постановляє: осіб, що надаються в переліку нижче, в кількості 359 осіб як злісних бандитів – розстріляти», – йшлося в протоколі. Пізно ввечері 21 листопада розстріляли перших 25 старшин. Усього під Базаром було розстріляно 361 учасника Волинської групи.
«Вже 100 років минуло із подвигу Героїв Базару, справжніх українських патріотів, які попри все боролись за Українську державу. Навіть ціною власного життя жоден із 359 полонених учасників походу не погодився перейти на сторону окупанта. Ці події одночасно стали і великою трагедією і прикладом нашої не знищеної волі та прагнення до свободи», - зазначив голова обласної ради Володимир Федоренко.
За словами автора, поштовхом до написання книги стала спільна поїздка з Володимиром Федоренком та кіборгом Донецького аеропорту Сергієм Білошицьким до Народицького району у 2020 році. Тоді він презентував жителям громади свою книгу «Доба нескорених: поступ нації».
«У Народичах під час зустрічі у гімназії з учителями, старшокласниками, ветеранами теперішньої війни на Сході та місцевим активом було озвучено прохання написати спогади про місцевих героїв, які віддали своє життя за незалежність рідної України. Я одразу на місці почав пошуки тих, хто воював у 30-й і 95-й бригадах, де служили місцеві жителі Юрченко Ігор Петрович та М’ялкін Ярослав Сергійович. Саме ці патріоти полягли в боях проти найманців з РФ. Два брати Ігоря Юрченка – Геннадій і Дмитро також у складний для Вітчизни час, маю на увазі 2014 рік, пішли захищати рідні землі від московського агресора», - розповів Ярослав Марищенко.
Тож, у книзі автор розказує унікальні історії як Героїв Базару, так і Героїв сучасних – учасників російсько-української війни. «Ця книга особливо важлива тим, що тут спостерігається тяжість історичних подій від людей, які поклали свої голови, але не перейшли на бік ворога, до сучасної родини, яка пішла на фронт війни з Росією», - зазначив Григорій Цимбалюк.
За більшовицькими даними, у 1921 році на українських землях діяло до 40 тисяч повстанців, об’єднаних у 464 загони. Соціальною основою руху було селянство, а його організаційним ядром – інтелігенція. Таким чином назрів час і можливості для антибільшовицького повстання.
Спочатку похід планували на весну. Однак не встигли завершити підготовку, а геополітична ситуація змінилася у зв’язку з підписанням Ризького мирного договору.
«Ці події це гіркий урок історії, як недосвідченість молодої української дипломатії, як недооцінка війська. Ціна за польську допомогу для нас була дуже велика, адже довелось відмовитися від західної України. А коли радянська Росія і Польща уклали договір, Україна знову залишилась сам на сам у боротьбі з більшовиками…», - зазначив Геннадій Махорін.
«Ця книга вкрай важлива для нас, нашої молоді, тих, хто сьогодні захищає країну. Історія циклічна і, на жаль, в Україні вже восьмий рік йде війна, яку розв'язала проти нашого народу Росія. Восьмий рік гинуть наші захисники… Ми маємо бути сильними та пам'ятати уроки з минулого: домовленість з окупантом – це завжди трагедія», - сказав Володимир Федоренко.
«Герої Базару є прикладом для нашого покоління, і ми маємо пам'ятати про них, бо вони боролись за нову Україну», - підкреслив автор книги.
«Сьогодні, як і 100 років тому сьогодні українські патріоти боронять рідну землю, в пам'ять про славетних пращурів та заради майбутнього нашої держави. Окрім військових і добровольців, у нас потужний волонтерський рух, внутрішній супротив та тверда віра у Незалежність України, чого не вистачило Героям Української Народної Республіки у 20-30 роках минулого століття. У єдності наша сила і наша перемога!», - сказав Володимир Федоренко.
Читайте також: Цікаві поштові конверти у колекції музею Лесі Українки на Житомирщині, — ФОТО
Під час презентації по декілька примірників книги було передано Житомирській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. О. Ольжича, Житомирській обласній дитячій бібліотеці та КЗ «Міські публічні бібліотеки» Житомирської міської ради.
Джерело: сайт Житомирської обласної ради
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:38
21 січня
Традиції та етикет споживання суші та ролів
Новини компаній
14:30
21 січня
ТОП новини
Оголошення
10:29, 10 січня
10:29, 10 січня
10:44, 20 січня
10:29, 10 січня
10:36, 16 січня
live comments feed...