• Головна
  • З листів Лесі Українки: «З росіянами мало знаюся, бо якісь несимпатичні»
ЛЕСЯ УКРАЇНКА
11:45, 12 серпня 2022 р.
Надійне джерело

З листів Лесі Українки: «З росіянами мало знаюся, бо якісь несимпатичні»

ЛЕСЯ УКРАЇНКА
З листів Лесі Українки: «З росіянами мало знаюся, бо якісь несимпатичні»

"МАЛО ЗНАЮСЯ, БО ЯКІСЬ НЕСИМПАТИЧНІ"

За своє життя Лариса Косач об'їздила майже півсвіту. На своєму шляху зустрічала людей різних національностей, професій і поглядів. Своїми спостереженнями і враженнями письменниця ділилася з родичами, знайомими. Чим її вразили росіяни, написала у наступних листах.

Читайте також: Житомирщина вражає: в мережі з’явилися світлини неймовірного "озера-кита", — ФОТО

З листа до сестри Ольги (11 вересня 1897, Ялта) про інтелект 20-літньої "товаришки" родом з Орла:

"Вона зовсім не в стані розрізнити поняття «шовінізм і національне самопізнання», «автономія і сепаратизм», «політична солідарність і централізм», гірше всього, що вона не розуміє сього раз назавжди і що такий незломний «гвіздок» є, здається, в головах більшості росіян з «центральних губерній».

З листа до родини Косачів (7 червня 1902, Сан-Ремо) про компанію на італійському пароплаві:

"Компанія моряків на нашому пароході всі палермійці; я вже з усіма познайомилась, бо ми обідаємо за table d’hôte усі разом – пасажири і пароходний персонал; зрештою, пасажирів мало: в 1-му класі ні одного, в 2-му, окрім мене, ще одна молоденька грекиня та двоє росіян (з росіянами мало знаюся, бо якісь несимпатичні), ще двоє греків в 3-му класі – оце всі, що їдуть далеко, а то бувають італьянці на малі переїзди".

З листа до батьків (7 січня 1903, Сан-Ремо) про насущні проблеми:

"А тутешні росіяни, в тім числі і брат Садовського, що недавно приїхав, мене злять: все їм недогода! «Мы думали, что тут в самом деле так, как у нас в июне, а это что ж! Вон и дожди шли! А у меня за окном сегодня в 7 ч. термометр всего 6° показывал!» – «Ну, а днем сколько было? Ведь 20° и того больше?!» – «Да это – днем!»… За обідом знов бурчання: «Черт знает! Тут даже антоновки порядочной нет! Какие здесь яблоки? Разве это яблоки?» – і закладає за обидві щоки груші, виноград, мандарини, фініки і – таки яблука! Взагалі «типи» сі «русские за границей» – можна б цілу книжку написати á la Джером!"

З листа до сестри Ольги (5 березня 1902, Сан-Ремо) про "велич" мови:

"Росіян тепер тут сила! Не раз лаються на вулиці без сорома, впевняючись, що їх «никакая собака не поймет», хоча «собак» таких, як вони самі, тут повно на кожному кроці. Бувають пресмішні сцени".

З листа до сестри Ізидори (15 березня 1902, Сан-Ремо) про "велику" культуру:

"Було тут «утро», що врядили приїжджі росіяни з Ніцци, але таке погане, що не тільки акторам, а навіть публіці було сором і ніяково дивитись одним на других… І програма така, як я не люблю, все якісь уривки, qui n’avaient ni queue ni tête. Ми всі дуже жалували, що пішли (нас затяг лікар і одна з актрис, ніяково було не піти), і ми з Наташею дали урочисте слово перед лицем вічного моря, що більш ми за границею на жадні російські «благоглупости» не підемо, хоч би нас на ретязі тягли".

З листа до матері (3 квітня 1908, Ялта) про побутові речі:

"Єсть у нас квартиранти – два молоді кацапчики – «третий элемент» тутешнього земства й управи, хлопці спокійні і нам клопоту не завдають, бо і не обідають у нас. Обоє «северные», аж з Вологди. Часом розказують цікаві побутові анекдоти про свою сторону, наприклад, як там баби кладуть в молоко «холодяночки» (жаби), щоб воно не кисло, і теє молоко п’ють усі. Наша перещеплянка мало не зомліла, вжахнувшись такого звичаю".

У матеріалі подаються окремі фрагменти листів. Прочитати листи повністю можна за цим посиланням.

Джерело: Новоград-Волинський

літературно-меморіальний музей Лесі Українки

Читайте також: Загадковий підвал урочища Дуби на Житомирщині відкриває свої таємниці

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, ще більше оперативної інформації тут:

З листів Лесі Українки: «З росіянами мало знаюся, бо якісь несимпатичні», фото-1
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#леся українка #житомирщина #житомирська #область #письменниця #поетеса #новини #інформація #література #історія #спогади #новини житомира #новини житомирщини #лариса петрівна квітка косач
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...