• Головна
  • Загадковий плаун-віяло, — ФОТО
ЕКОЛОГІЯ
13:50, 25 травня
Надійне джерело

Загадковий плаун-віяло, — ФОТО

ЕКОЛОГІЯ
Загадковий плаун-віяло, — ФОТО

Загадковий плаун - віяло.

Чи доводилось вам коли-небудь бачити в природних умовах незвичайне диво - плаун віяло? Серед зелених мохів з грунту на невеликій ніжці піднімається справжнє (та ще й вічнозелене) віяло-кружельце зі сплюснутими вилчаторозгалуженими гілками. Це зелениця сплюснута. А ще в Поліському заповіднику зростає зелениця триколосова та Цайлера.

Всі три види занесені до Червоної книги України і потребують суворої охорони. Зелениці - одні з найдавніших рослин на землі.

В заповіднику найбільш часто можна зустріти зеленицю триколосову. Вид зростає в сосняках лишайниково - зеленомохових. Нині відомо 35 місцезнаходжень. Дуже рідкісною є зелениця сплюснута. Відоме єдине місцезнаходження в Селезівському ПНДВ. Види часто утворюють цілі зарості на межі лишайника і зеленого моху у вигляді напівкола, яке називають «відьминим кільцем».

Зелениця - дійсно красива і незвичайна рослина. В неї вузькі, весь рік зелені, лускоподібні листки. Рослина розмножується спорами, які містяться в спеціальних мішечках на нижній стороні ,,листків" - колосків. В другій половині літа колоски жовтіють і спори висипаються на землю. Щоправда на спори в зелениць надія невелика. Тому в них є більш надійний, хоч і примітивніший (вегетативний) спосіб розмноження. Молоді вегетативні пагони просуваються вперед, укорінюються, а стара частина рослини відмирає.

Однак, і спори теж важливі. Але із спори рослинка виростає тільки через 30 років. Подумати тільки - майже три десятиліття росте зелениця, а знищити її можна за три секунди.

Тож будьмо милосердними до цих особливих рослин.

Текст: Галина Бумар

Фото: Юрій Кузьменко

Поліський природний заповідник - Polissya Reserve

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#поліський природний заповідник #фауна #новини житомира #новини житомирщини #флора #заповідник
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...