• Головна
  • Організація освітнього процесу з «Захисту України» в ЗЗСО: дотримання вимог, результати та рекомендації
ДСЯО Житомирщини
16:49, 20 червня 2023 р.
Надійне джерело

Організація освітнього процесу з «Захисту України» в ЗЗСО: дотримання вимог, результати та рекомендації

ДСЯО Житомирщини

Сьогодні організація освітнього процесу з навчального предмета «Захист України» у закладах загальної середньої освіти – це не тільки виконання державного освітнього стандарту, а й вимога часу.

Тому відповідно до плану роботи Державної служби якості освіти України на 2023 рік у березні проведено вивчення питання щодо організації освітнього процесу з навчального предмета «Захист України» у закладах загальної середньої освіти (далі – ЗЗСО, заклади освіти).

Питання вивчалося:

  • у 257 закладах освіти, у середньому по 10 шкіл у кожній області України;
  • зокрема в Житомирській області таке вивчення здійснювалося у 10 ЗЗСО 2 територіальних громад Житомирської області (1 сільська, 1 міська).

Під час вивчення основна увага приділена питанням:

  • дотримання вимог навчальної програми з предмета «Захист України» та організації гурткової роботи;
  • кадрового забезпечення і матеріально-технічної бази закладів освіти.

У результаті вивчення з’ясовано, що на вивчення предмета передбачено 1,5 години на тиждень у 82% 10-х та 85% 11-х класів, майже у 15% закладів освіти предмет вивчається в обсязі 2 годин на тиждень. В окремих закладах освіти кількість годин на вивчення предмета збільшено до 3 годин на тиждень, і це пов’язано із запровадженням військово-спортивного профілю.

На території Житомирської області у всіх десятих та одинадцятих класах, охоплених вивченням, визначено навчальним планом 1,5 години на тиждень навчального предмета «Захист України».

Проблемним питанням є дотримання вимог навчальної програми щодо проведення наприкінці навчального року для учнів 11-х класів навчально-польові заняття (збори) і навчально-тренувальні заняття. Протягом останніх років повноцінна реалізація цієї вимоги унеможливлюється:

  • навчально-польові заняття (збори) і навчально-тренувальні заняття проводились у 68% закладів освіти України, охоплених вивченням;
  • у Житомирській області в 100% ЗЗСО у 2021-2022 навчальному році навчально-польові заняття і навчально-тренувальні заняття були проведені на базі закладів освіти.

Матеріально-технічна база

Загалом по Україні лише у 20% закладів освіти забезпечені матеріально-технічною базою з навчального предмета «Захист України», у 37% закладів освіти матеріально-технічна база навчального предмета «Захист України» частково забезпечена.

На території Житомирської області тільки 10% ЗЗСО забезпечені матеріально-технічною базою з навчального предмета «Захист України». Решта або забезпечені частково, або не забезпечені зовсім.

З’ясовано, що у 65% закладів освіти України та 90% закладів освіти Житомирщини, засоби навчання та обладнання для навчальних кабінетів предмета «Захист України» не відповідають Типовому переліку засобів навчання та обладнання для навчальних кабінетів предмета «Захист України» закладів освіти, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженому наказом МОН від 13.12.2021 № 1357.

За останні три роки матеріально-технічна база оновлювалася лише у 52% закладів освіти України та у 50% закладів Житомирської області, охоплених вивченням.

Проте встановлено, що тільки 30% ЗЗСО Житомирщини і 35% керівників закладів освіти в цілому по Україні зверталися до органів управління освітою та засновника щодо покращення навчальної бази предмета «Захист України», відповідно 65% і 70% – не зверталися або зверталося в усній формі.

Окремими засновниками були здійснені заходи задля покращення матеріально-технічної бази, зокрема:

  • проведено капітальні та поточні ремонти навчальних кабінетів предмета «Захист України», а також приміщень стрілецьких тирів;
  • придбано комп’ютерне і мультимедійне обладнання;
  • закуплено відповідне спорядження (гвинтівки, медичні аптечки, карімати), інструменти і пристосування (турнікети), навчально-наочні друковані засоби (тематичні стенди, плакати відповідно до тем навчальної програми).

Вчителі навчального предмета «Захист України»:

  • 82% педагогічних працівників, які викладають предмет «Захист України», мають педагогічну освіту;
  • при цьому 74% учителів мають військовий досвід та/або проходили строкову військову службу;
  • у Житомирській області 60% – педагоги за фахом, 40% – мають військовий досвід, або проходили службу в армії.
  • У 66% ЗЗСО України, охоплених вивченням, та в 90% ЗЗСО Житомирської області організовано військово-патріотичні гуртки.

За результатами вивчення Державною службою якості освіти України засновникам і керівникам закладів загальної середньої освіти надані рекомендації щодо покращення стану організації освітнього процесу з навчального предмета «Захист України» та матеріально-технічного забезпечення.

За результатами проведеного вивчення надано рекомендації:

Керівникам закладів загальної середньої освіти:

  • 1. Забезпечити неухильне дотримання вимог Навчальної програми для закладів загальної середньої освіти з предмета «Захист України» 10-11 класів (рівень стандарту), затвердженої наказом МОН від 03.08.2022 № 698, в частині викладання предмета «Захист України» в обсязі не меншому, ніж передбачено програмою.
  • 2. Сприяти вчителям у підвищенні кваліфікації, зокрема з питання викладання навчального предмета «Захист України» з використанням технологій дистанційного навчання.
  • 3. З метою психологічної підготовки здобувачів освіти до захисту країни залучати практичних психологів для проведення уроків з навчального предмета «Захист України».
  • 4. Активізувати роботу військово-патріотичних гуртків, у тому числі й під час змішаного та дистанційного навчання.
  • 5. Розглянути питання щодо впровадження для учнів 8-9-х класів факультативних занять з навчального предмета «Захист України».
  • 6. Залучати до проведення навчальних занять з предмета «Захист України» військовослужбовців ЗСУ, учасників бойових дій російсько-української війни.

Засновникам закладів освіти:

  • 1. Розглянути питання щодо створення міжшкільних ресурсних центрів військово-патріотичного виховання, заснованих на комунальній формі власності, а також розширення мережі військово-патріотичних гуртків для учнівської молоді.
  • 2. Забезпечити належне утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладів загальної середньої освіти з навчального предмета «Захист України».
  • 3. Здійснити належне фінансування підвищення кваліфікації вчителів з навчального предмета «Захист України», у тому числі й щодо використання в освітньому процесі технологій дистанційного навчання.
  • 4. Вжити заходів щодо обладнання (дообладнання) стрілецьких тирів закладів освіти та їх цільового використання.

Детальніше з довідкоюза результатами вивчення можна ознайомитися за посиланням: http://surl.li/hzytq

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#дсяо #освіта новини житомира #новини житомирщини #дсяо житомирщини #пригоди #події #новини #навчальний процес #навчальний рік
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...