• Головна
  • Чому переселенці в Житомирі позбавлені права впливати на життя громади: презентація масштабного дослідження
АНОНС
11:50, 17 липня 2023 р.
Надійне джерело

Чому переселенці в Житомирі позбавлені права впливати на життя громади: презентація масштабного дослідження

АНОНС
Чому переселенці в Житомирі позбавлені права впливати на життя громади: презентація масштабного дослідження

Переселенці в Житомирі позбавлені права брати участь у місцевому самоврядуванні та отримувати соціальні пільги. Такі результати дослідження, проведеного в межах програми “Єднання заради дії”, що впроваджується IREX разом із благодійним фондом “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” та за підтримки Державного департаменту США. Причина: прогалини в законодавстві через відсутність визначення понять “член територіальної громади” та “постійне проживання”.

18 липня в Житомирі о 12:00 за адресою: вул. Київська, 19/2 (простір “Вільна”) експерти програми “Єднання заради дії” презентують масштабне дослідження локальних політик і програм, яке ілюструє залученість ВПО в життя нових громад.

Юристи проаналізували 193 місцеві нормативно-правові акти 25 громад у 15 областях України (статути територіальних громад, програми та рішення щодо соцзахисту окремих категорій громадян, зокрема ВПО) і з’ясували: права переселенців суттєво обмежені.

Дослідження відбувалося в кілька етапів. Юристи проаналізували опубліковані на офіційних сайтах документи та відповіді на запити, після – провели експертні інтерв’ю з представниками місцевої влади територіальних громад.

“Внутрішньо переміщені особи все ще не мають права впливати на зміни в громадах, які їх приймають. Фактично це дискримінація, оскільки ВПО обмежені в своїх правах на участь у загальних зборах або громадських слуханнях, не мають можливості подавати місцеві ініціативи або голосувати за проєкти громадського бюджету. Більше того, вони не мають доступу до місцевої соціальної допомоги, спрямованої на підтримку членів територіальної громади, – зазначила Тетяна Дементьєва, старша програмна менеджерка програми “Єднання заради дії”, IREX.

Програм, які були б орієнтовані суто на ВПО, у Житомирській міській територіальній громаді немає. Є лише одна загальна програма– комплексна міська програма соціального захисту населення Житомирської міської територіальної громади на 2021-2025 роки. І в ній є окремий пункт, присвячений внутрішньо переміщеним особам.

“У 2023 році фінансування цієї програми збільшилося, оскільки до неї були додані нові пункти. Переселенці можуть користуватися програмою на рівні з місцевими мешканцями. Але за умови, якщо вони належать до категорій, на які програма розрахована”, – повідомила дослідникам директорка департаменту соціальної політики Житомирської міської ради Вікторія Краснопір.

Наразі Ради ВПО, яка б опікувалася інтересами переселенців, у Житомирській громаді немає. Проте є ініціативна група з її створення. А також активно працює громадська організація внутрішньо переміщених осіб “Мир на долоні”, створена переселенкою. Також ВПО працюють в органах місцевого самоврядування та освітніх структурах.

“Більшість із переселенців – жінки з дітьми або люди похилого віку, які насамперед думають про те, як прогодувати сім’ю в нових умовах. Це суттєва перешкода для участі ВПО в місцевому самоврядуванні. Важливо провести опитування серед переселенців, щоб визначити, хто зацікавлений активно брати участь у самоврядуванні”, – наголосила Оксана Савицька, провідна юристка програми “Єднання заради дії”.

Окрім Житомирщини, результати дослідження презентують ще в 14 областях, де воно проводилося. Узагальнені рекомендації програма “Єднання заради дії” передасть до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, інших органів державної влади та місцевого самоврядування.

Захід проводиться в межах програми “Єднання заради дії”, що реалізується IREX в Україні разом з Благодійною організацією “Благодійний фонд “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” та за підтримки Державного департаменту США.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#анонс #події #новини житомира #новини житомирщини #заходи #анонс подій
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...