• Головна
  • На могилі Лесі Українки прикрили російськомовний напис, — ФОТО
ЛЕСЯ УКРАЇНКА
11:20, 19 липня 2023 р.
Надійне джерело

На могилі Лесі Українки прикрили російськомовний напис, — ФОТО

ЛЕСЯ УКРАЇНКА

НА МОГИЛІ ЛЕСІ УКРАЇНКИ ПРИКРИЛИ РОСІЙСЬКОМОВНИЙ НАПИС

Леся Українка пішла у засвіти 1 серпня (19 липня - за старим стилем) 1913 року. Письменницю поховали на Байковому кладовищі (м. Київ).

Після поховання на її могилі поставили дерев’яний хрест, інформує Літературно-меморіальний музей Лесі Українки у Звягелі.

Про нього згадував Павло Тичина 30 травня 1920 року:

«Торік хоч хрест був на могилі Лесі Українки, – цього ж року й його хтось на дрова зніс. Зате яка шовкова трава в ограді! Вирвав собі трохи додому».У 1939 році на могилі встановили надгробний бронзовий пам'ятник на гранітному постаменті (скульптор - Галина Петрашевич). Постамент "прикрасили" написом з некролога в більшовицькій газеті «Правда»: «Леся Украинка, стоя близко к освободительному движению вообще и пролетарскому в частности, отдавала ему все силы, сеяла разумное, доброе, вечное».

Нагадаємо, що пам'ятник на могилі Лесі Українки неодноразово зазнавав вандалізму. Влітку 2010 та у квітні 2017 з постаменту викрадали бронзові деталі.

Упродовж років порушували питання щодо того, аби забрати радянський напис з могили письменниці. У 2021 році філолог і блогер Євген Байтеряков (псевдо - Євген Лір) зареєстрував відповідну петицію і запропонував створити «комплексний меморіал на пам’ять родини Косачів». Бо у батьків Лесі Українки і старшого брата, які поховані поряд, немає навіть пам'ятників. Натомість лежать гранітні плити. Однак це не принесло очікуваних результатів.

У лютому цього року голова ГО “Світанок”, співзасновник проєкту “Декомунізація.Україна" та «Мова.Харків» Вадим Поздняков написав на своїй Facebook-сторінці: "Може хоч на цей день народження Лесі Українки буде піднято питання демонтажу російськомовної радянської цитати з її могили? Це вже треба було робити ще у 1991 році”.

У червневому дописі історик Вахтанг Кіпіані назвав такий напис на могилі української письменниці "національною ганьбою". У коментарях до нього Віта Кузьменко додала:

"Весною було краще. Хтось похазяйнував". Вона показала фото, на якому невідомі прикрили російськомовний напис плакатом із цитатою Лесі Українки:

"Слово, моя ти єдиная зброє,

Ми не повинні загинуть обоє!

Може, в руках невідомих братів.

Станеш ти кращим мечем на катів".

Через декілька днів В. Кіпіані опублікував "свіже" фото з Байкового, прокоментувавши: "Якась добра душа акуратно закрила огидний комуністичний послід на постаменті на могилі великої Лесі. Поки мінкульт та міська влада вдають сліпоглухонімих - це тимчасовий варіант".

Не зрозуміло, чому органи державної влади, які повинні вирішувати такі питання, за стільки років не замінили напис на могилі Лесі Українки. У Вікіпедії написано, що з 1951 року могила письменниці є пам'яткою історії України національного значення.

Літературно-меморіальний музей Лесі Українки у Звягелі

На могилі Лесі Українки прикрили російськомовний напис, — ФОТО, фото-1

Фрагмент газети "Рада" за серпень 1913 рік.

На могилі Лесі Українки прикрили російськомовний напис, — ФОТО, фото-2

Пам’ятник Лесі Українки на Байковому кладовищі в Києві. Б/д. Джерело: ЦДАМЛМ України ф. 513, оп. 1, од. зб. 2822, арк. 12

На могилі Лесі Українки прикрили російськомовний напис, — ФОТО, фото-3

Взято із соцмереж.

На могилі Лесі Українки прикрили російськомовний напис, — ФОТО, фото-4

Фото Віти Кузьменко. Взято зі сторінки В.Кіпіані.

На могилі Лесі Українки прикрили російськомовний напис, — ФОТО, фото-5

Фото зі сторінки В.Кіпіані.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#леся українка #література #новини житомира #новини житомирщини #музей #мистецтво #події #новини #музей лесі українки
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...