• Головна
  • На Житомирщині прокурори встановили схему незаконного заволодіння тисячами гектарів сільгосп- та лісгоспземель
ПРОКУРАТУРА
12:20, 30 листопада 2023 р.
Надійне джерело

На Житомирщині прокурори встановили схему незаконного заволодіння тисячами гектарів сільгосп- та лісгоспземель

ПРОКУРАТУРА

Прокурори на захисті державних інтересів: У власність житомирських громад повернуто незаконно оформлені фіктивними правонаступниками землі колективних сільгосппідприємств.

Про це інформує Житомирська обласна прокуратура.

Коментують: начальник управління представництва інтересів держави в суді Житомирської обласної прокуратури Сергій Чурін, Малинський міський голова Олександр Ситайло, Чоповицький селищний голова Михайло Філоненко.

На Житомирщині прокурори встановили схему незаконного заволодіння тисячами гектарів сільгосп- та лісгоспземель. Мова йде про землі припинених колективних сільгосппідприємств.

Із 1 січня 2019 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні».

Закон врегульовує питання реєстрації цих земель як власності об’єднаних територіальних громад, на території яких вони розташовані.

Водночас встановлено, що недобросовісні товариства під виглядом так званого «правонаступництва» ліквідованих КСП незаконно заволоділи землями на території громад Житомирської області.

На підставі державних актів на право колективної власності на землю 90-х років вони зареєстрували за собою право приватної власності. Відтак позбавили ОТГ можливості раціонально ними розпоряджатися й передавати на конкурентній основі в оренду, що у свою чергу призводить до недоотримання коштів місцевими бюджетами.

У межах своїх представницьких повноважень регіональна прокуратура повертає у судовому порядку громадам незаконно оформлені землі.

Прокурори заявили 19 позовів про витребування 9500 га земель з незаконного володіння фіктивних правонаступників колективних сільгосппідприємств.

Наразі Верховний Суд прийняв остаточні рішення про задоволення 3 таких позовів. Із користування недобросовісних приватних підприємств витребувано в понад 2000 га земель.

Нещодавно на виконання рішень суду за позовами прокурорів забезпечено реєстрацію у комунальну власність 117 земельних ділянок. Їх загальна площа – 1374 га. Землі фактично повернуто Чоповицькій та Малинській об’єднаним територіальним громадам Коростенського району.

Так, за позовом заступника керівника Житомирської обласної прокуратури витребувано 47 земельних ділянок площею 625 га на користь Малинської міської ради.

Верховний Суд підтримав доводи прокурора про те, що сільськогосподарський виробничий кооператив не є правонаступником колективного сільгосппідприємства, оскільки сама вказівка про це у статуті не підтверджує факт дійсного правонаступництва.

Реєстрація права приватної власності на землю на підставі державного акту на право колективної власності є протиправною. Чинним законодавством не передбачено автоматичного переходу права колективної власності у приватну.

Діяльність КСП станом на період внесення змін до законодавства припинено, а землі, що залишилися після розпаювання, мали бути передані в комунальну власність. Наразі Малинська міська рада зареєструвала на них право комунальної власності.

Системна робота для усунення порушень земельного законодавства триває. Щодо решти земель справи перебувають на розгляді судів різних інстанцій.

Житомирська обласна прокуратура

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#прокуратура #закони #новини житомира #новини житомирщини #злочин #прокурори #законодавство
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...