• Головна
  • Про механізм автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ у «Кодексі»
13:30, 24 травня 2011 р.

Про механізм автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ у «Кодексі»

19 травня в ефірі Житомирської обласної телерадіокомпанії «Житомир» в соціально-економічній програмі «Кодекс» виступила заступник голови ДПА у Житомирській області Лілія Куришко, яка надала відповіді на актуальні запитання щодо стану організації роботи податкових органів області з відшкодування податку на додану вартість та про систему автоматичного відшкодування ПДВ у рамках Податкового кодексу України.

Ведуча:
Питання бюджетного відшкодування податку на додану вартість довгий час було проблемним в нашій державі. Що змінилось в 2011 році та як прийняття нового податкового законодавства вплинуло на цей процес?
Л.Куришко:
В Податковому Кодексі України стаття 200 присвячена бюджетному відшкодуванню та детально визначає всі процедури.
Порядок визначення бюджетного відшкодування аналогічний порядку, який визначав Закон України «Про податок на додану вартість», а саме: бюджетному відшкодуванню підлягає сплачена частина від’ємного значення між сумою податкового зобов’язання і податкового кредиту попереднього (попередніх) звітних періодів.
На визначення бюджетного відшкодування впливають нововведення, а саме: нова форма та порядок заповнення податкових накладних, податкової декларації та інші особливості нарахування сум податку на додану вартість та віднесення до складу податкового кредиту.
Основним нововведенням у процедурі бюджетного відшкодування ПДВ відповідно до Податкового Кодексу є запровадження механізму автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ.

Ведуча:
Податковий кодекс України встановив конкретні терміни щодо проведення відшкодування податку на додану вартість. Яким чином податковою службою реалізовуються завдання по зменшенню термінів бюджетного відшкодування ПДВ?
Л.Куришко:
З 2011 року бюджетне відшкодування проводиться в межах 74 днів, а при автоматичному відшкодуванні – за 28 днів. Дотримання термінів досягається за рахунок, в першу чергу, запровадження автоматизованого відбору платників, які відповідають критеріям та отримують право на автоматичне відшкодування, а також за рахунок зменшення граничних термінів проведення перевірок (в минулих роках на проведення перевірок відводилось 90 днів, в 2011 – максимально 60).

Ведуча:
Яка ситуація в області із впровадженням автоматичного відшкодування?
Л.Куришко:
За січень 2011 року по деклараціях із заявленим бюджетним відшкодуванням на поточний рахунок 64 платниками на суму 19,2 млн. грн., за результатами проведення автоматизованої звірки відповідності даних платника критеріям на автоматичне відшкодування жоден платник нашої області не пройшов по критеріях на автоматичне відшкодування.
За лютий 2011 року подано декларації із заявленим бюджетним відшкодуванням на поточний рахунок 65 платниками на суму 14,0 млн. грн., з них 1 платник по у м. Житомирі отримав бюджетне відшкодування в автоматичному режимі (ТОВ «Біокоре Україна») на суму 156,7 тис.грн.
По деклараціях за березень 2011 року 54 платниками заявлено до відшкодування на поточні рахунки 16,3 млн. грн., з них: відповідно до результатів автоматизованої звірки на відповідність даних платників критеріям на автоматичне відшкодування 3 платника отримали право на бюджетне відшкодування в автоматичному режимі на суму 2633,7 тис. грн. (ДП «Євроголд Індестріз ЛТД» на суму 1838,4 тис. грн., ТОВ «Ферпласт - Україна» на суму 471,9 тис. грн., ТОВ «Біокоре Україна» на суму 323,4 грн.), які 17 травня – у встановлені терміни отримали кошти на банківські рахунки.

Ведуча:
Чому велика кількість платників не отримує відшкодування в автоматичному режимі?
Л.Куришко:
На виконання п.200.20 ст. 200 Податкового Кодексу платники податку, які подали декларації із заявленими сумами бюджетного відшкодування ПДВ, підлягають опрацюванню в автоматичному режимі на відповідність критеріям, визначеним у п.200.19 ст.200 Податкового Кодексу.
Наказом ДПА України від 25.01.11 №42 затверджено Порядок визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на автоматичне бюджетне відшкодування. Даний Порядок зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31.01.11 за №136/18874.
Виходячи із зазначеного переліку критеріїв, можуть претендувати на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ платники, фінансові результати діяльності яких свідчать про наявність належного рівня податкової культури, відсутність ознак мінімізації податкових зобов’язань, застосування прозорого механізму формування сум бюджетного відшкодування ПДВ.
За проведеним аналізом, в основному, платники не відповідають критеріям автоматичного відшкодування через низький рівень зарплати і розходження даних про ПДВ платників та контрагентів у Системі співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту на рівні ДПА України.
Таким чином, умови для виплати зарплати «в конвертах» а також формування податкового кредиту за рахунок ПДВ від платників, що не є сумлінними, несвоєчасно або невірно відображають свої зобов’язання в розрізі контрагентів стають дедалі невигіднішими для роботодавців.

Ведуча:
Питання відшкодування ПДВ завжди вважалося таким, що найбільше перевіряється. Які види перевірок проводять органи ДПС по бюджетному відшкодуванню в цьому році?
Л.Куришко:
Кожна податкова декларація, в якій заявлена сума бюджетного відшкодування, підлягає камеральній перевірці.
Новим відповідно до Кодексу є різні терміни проведення камеральної перевірки:
- протягом 20 календарних днів від граничного терміну подання декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування;
- протягом 30 календарних днів від граничного терміну подання декларації платника податку, який не має право на автоматичне бюджетне відшкодування.
Після завершення камеральної перевірки проводяться документальні. Постановою КМУ від 27.12.10 №1238 затверджено перелік достатніх підстав, які надають податковим органам право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податку на додану вартість для визначення бюджетного відшкодування ПДВ.
Документальна позапланова виїзна перевірка проводиться протягом 30 календарних днів, що настають за граничним строком проведення камеральної перевірки.

Ведуча:
Чи залишився порядок взаємодії органів ДПС та Державного казначейства в ході проведення бюджетного відшкодування?
Л.Куришко:
Так, в 2011 році діє новий Порядок взаємодії органів ДПС та органів держказначейства в процесі відшкодування ПДВ, який затверджено Постановою КМУ від 17.01.11 №39.

Ведуча:
Чи є відповідальність податкових органів за порушення термінів відшкодування ПДВ?
Л.Куришко:
Відповідно до п.200.23 ст.200 Податкового Кодексу на суму заборгованості бюджету з відшкодування нараховується пеня – 120% облікової ставки НБУ.

Ведуча:
Чи можуть платники нашої області сподіватись на повернення боргів минулих років по бюджетному відшкодуванню?
Л.Куришко:

Податкова служба, незважаючи на обмежений бюджетний ресурс по ПДВ, вживає всіх заходів щодо своєчасного відшкодування ПДВ. За 4 місяці 2011 року на рахунки платників відшкодовано грошовими коштами в 9,5 рази більше ніж за аналогічний період минулого року.

Інтерв’ю вела
телеведуча програми «Кодекс»
Галина Ковальчук

Про механізм автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ у «Кодексі», фото-1
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...