• Головна
  • У Житомирі створять музей «Ремісничий двір» на основі унікальної колекції
09:51, 2 червня 2011 р.

У Житомирі створять музей «Ремісничий двір» на основі унікальної колекції

До початку Чемпіонату Європи з футболу «Євро-2012» в Житомирі планують створити «Ремісничий двір».

Музей створять на основі колекції житомирянина Федора Євтушенка. Вона включатиме понад дві тисячі унікальних інструментів, якими колись користувались ковалі, шевці, стельмахи, бондарі, шорники і фахівці ще багатьох нині вже забутих професій. Одних лише різновидів звичайнісінької сокири у колекції житомирянина налічується кілька десятків.

Свою унікальну колекцію, варту створення музею, житомирянин Федір Євтушенко збирає уже дванадцятий рік. Кожна знайдена ним річ оригінал. Для експонатів уже не вистачає місця. Одних лише сокир у нього 105 екземплярів. Вся колекція налічує понад дві тисячі експонатів. З предметів навмисне не змахують павутиння, аби не порушити подих історії.

«І на ринках, і в магазинах, їздимо на антикварні зліти, аж до того, що на металоломі, в інших місцях. Приносять друзі, знайомі», – розповідає колекціонер Федір Євтушенко.

В колекції можна побачити забуті зразки для насічки робочих поверхонь жорен, виготовлення кінської збруї, стельмахування і бондарства. Ще один предмет особливої гордості колекціонера – старовинні вимірювальні прилади, які, попри понад столітній вік, до сьогодні як нові. Серед них - особистий кишеньковий штангенциркуль головного архітектора міста Мукачева. А зроблений у 1910 році англійцями тахометр, за словами Федора Володимировича, регулярно позичають виробничники і сьогодні. Не меншу цікавість викликають і гасові «всепогодні» лампи для залізничників і поліцейських - з трикольоровим «семафором» і можливістю приховувати світло, і старовинний ручний пристрій для обсмажування кавових зерен з одночасним їх перемішуванням, і спеціальні міні-міхи для видування пилу з «нутра» піаніно. Всі вони врятовані для історії. А за один ваговий інструмент кілька сторіч тому карали стратою.

«Продавці на ринках, на торгівельних базах до 1885 року. Указом царя в 1885 році були заборонені ці ваги, через те, що дуже багато було обману простих людей», - розповів він.

Федір Євтушенко прагне зробити зібрані ним «скарби» якомога доступнішими для огляду. Нині експозиція розміщується у кількох кімнатах на очолюваному ним виробничому підприємстві. В найближчих планах ентузіаста - облаштування повноцінного музею старовинних інструментів із діючою копією давньої кузні, в якій повітря до горну подаватимуть справжні австрійські міхи кінця ХІХ століття.

Проект майбутнього «Ремісничого двору» може стати справжньою «родзинкою» для небайдужих до історії гостей Євро-2012, що проїжджатимуть через Житомир. Втім, сам Федір Євтушенко насамперед мріє, щоб створений ним музей став місцем паломництва школярів і студентів, бо без прищеплення юним інтересу до техніки і її історії годі сподіватись, що професії кваліфікованого робітника і талановитого інженера стануть престижними в суспільстві.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...