12:06, 13 червня 2015 р.

Лялька як оберіг

Мотанка лялька - це, в першу чергу, захисний оберіг. Ляльки, з якими гралися діти, завжди були оберіжними. Від самого народження дитину супроводжували ляльки. Вони оберігали немовля від недобрих очей та нечисті, людської заздрості, хвороб і злих духів. Смертність дітей у ті часи була досить високою, тому ляльки-обереги для дітей були особливо актуальними. 

Ще до народження малюка мама готувала захисників для нього: скручувала з кольорових клаптиків тканини ляльок у вигляді запеленаного немовляти. Скручуючи ляльку мотанку мати загадувала, яким буде малюк: здоровим, сильним, міцним, красивим. Так ще до народження спілкувалися з дитиною, встановлювали з неюм тісний нерозривний зв'язок. Ця, свого роду, медитація давала сигнал дитині, що вона бажана й очікувана. Після народження такі лялечки ставали першими іграшками дитинки і в той же час оберігали її від поганих очей. Над колискою малюка підвішували лялечок-кувадок, які були замість брязкалець. Їх робили з кольорових клаптиків тканини і їх кількість обов'язково повинна була бути парною.

Щоб під час сну малюка нічого не турбувало, мама шила йому ляльку для сну. Її робили тільки з натуральних лляних клаптиків і ниток, домотканого полотна. Набивали таку ляльку чесаним льоном. З такою лялькою дитині було тепло і затишно засинати. Ще в давнину наші предки знали про дивовижні особливості лляної тканини: взимку він зігріває, влітку - охолоджує, допомагає зняти втомуі відновлювати сили.

Дуже поширеними в старовину були лялечки на ложці. Цю ляльку легко скручували з будь-яких клаптиків домотканої тканини і хустинок. Вони були доступні навіть для самих незабезпечених сімей. Мама скручувала таку ляльку за лічені хвилини з обідньої ложки, яку після гри знову можна було використовувати за прямим призначенням. До восьмирічного віку не було статевих відмінностей для гри в ляльки.

Як придане дівчата отримували і ляльок. Молоді жінки могли грати в ляльки до народження першої дитини (а заміж віддавали дівчаток дуже рано - у віці 14 років). Обереги мотанки супроводжували наших предків все життя, їх кількість могла бути в родині більше сотні.

Особливу роль лялька грала в момент, коли виготовлялася з особливо серйозного приводу. Така лялька втілювала в собі жіночу силу, уособлену в ній. Її виготовляли за особливими правилами, яких суворо дотримувалися.

Оберегова лялька призначалася, щоб оберігати, захищати свого господаря в моменти, коли це особливо необхідно.

І сьогодні Ви можете доторкнутися до історії, і змайструвати оберегову ляльку мотанку своїми руками.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...